Nytt

En 23-åring fra Rinkeby arbeider for et mottak for enslige mindreårige asylsøkere, samtidig som han er aktiv rekruttør til IS.

23-åringen sprer en håndbok som heter ”Advice to those who cannot come to Sham”. Her oppfordres de som ikke kan dra til Syria om å samle inn penger i stedet. Økonomisk jihad, eller brutal overfalls-jihad. Begge deler er ønskelig.

Det bekymringsfulle er ikke at slike tanker spres i Sverige, det vet vi de gjør. Det er 23-åringens stilling. Det er fullt forenlig med å være jihadist å jobbe med unge asylsøkere. Det er som å sende reven inn i hønsegården.

Det er ingen utvannet moderat jihad 23-åringen misjonerer for:

Ett särskilt kapitel handlar om att döda de «otrogna», ett annat förklarar under vilka omständigheter som det är tillåtet att döda kvinnor och barn:

«Att döda kvinnor, barn och äldre är otillåtet om det inte görs oavsiktligt och om det inte finns något sätt att separera dem (att placera ut en bomb i ett köpcentrum är till exempel tillåtet)» (översättning från engelska)

23-åringen har enda flere muligheter til å spre «budskapet»: Han er tolk.

Han är också tolk och har under flera år varit aktiv inom dawah, en missionsverksamhet för islam.

Rollen som tolk eller imam gir store muligheter til å propagandere for jihad, under nesen på myndighetene og på skattebetalernes regning. Det er trippel seier. Bare det at en «broder» tør å drive dawwa midt under myndighetenes nese, gir kred. Det viser at brorskapsfølelsen mellom muslimer er sterkere enn det svenske samfunnets verdier.

 Aftonbladet har enda flere alarmerende detaljer: 23-åringen har en kamerat som også arbeider på mottak.

På mannens arbetsplats, hemmet för ensamkommande flyktingbarn, arbetar även en annan person som är aktiv inom extremistiska kretsar. 23-åringen skriver dessutom på Telegram att han brukar besöka andra flyktingboenden. I ett inlägg uppmanar han sina följare att bistå med pengar så att kvinnorna på ett boende han besökt kan köpa slöjor för att kunna täcka sig.

Slående er alle hattene og rollene jihadistene ifører seg. De glir inn og ut av roller, tilsynelatende uanstrengt. De kan besøke andre mottak – og kan ett sted gi penger for at kvinner dekker seg til, og andre steder oppfordre til hat mot jøder og shiaer.

Mannen sprider också, vid sidan om religiösa uppmaningar, länkar till jihadistideologer, antisemitism och hat mot shiamuslimer.

Økonomisk jihad er en måte å samle sympati på: Alle kan bidra, og blir dermed medskyldige.

Ett par gånger på sin Telegramkanal lyfter han fram vikten av ”ekonomisk jihad”, och skriver att ”den islamiska armén är i större behov av pengar än soldater”, och att ”jihad med ens pengar är lättare än jihad med kroppen”.

23-åringen har enda flere kort i ermet: Han driver innsamling til «humanitære» formål.

Sedan ett år tillbaka bedriver 23-åringen också insamlingar av pengar som enligt honom går till behövande i Somalia.

I juli förra året registrerade han en välgörenhetsorganisation som ideell förening hos Statistiska centralbyrån. Föreningens adress går till 23-åringen. Via en hemsida och olika Facebookgrupper uppmanar föreningen troende muslimer att skänka pengar via Swish och bankgiro för vidare distribution till fattiga i Somalia och andra östafrikanska länder. Bilder och filmer som publiceras på föreningens sidor uppges visa hur till exempel pengar och mat överlämnas till behövande människor i Somalia.

Ifølge et notat på Facebook kom det inn 26.000 kroner bare i mars måned.

To andre jihadister lar seg knytte til innsamlingen.

Historien illustrerer at Sverige er infiltrert og har mistet kontrollen over hva som foregår innenfor sitt eget territorium.

Det er ikke lenger svensk lov som gjelder.

http://www.aftonbladet.se/a/EVWlA