Bildet: Migranter blir reddet av den spanske NGO Proactiva Open Arms, utenfor den libyske byen Sabratha 29. mars 2017. Foto: Yannis Behrakis/Reuters/Scanpix
FNs spesialutsending for Libya støtter Italias omstridte marineoperasjon for å begrense strømmen av migranter.
FN-utsending Ghassan Salame hadde tirsdag samtaler i Roma med Italias statsminister Paolo Gentiloni og utenriksminister Angelino Alfano. Han roste den italienske planen om å gi Libyas kystvakt praktisk og materiell støtte for å stanse menneskesmuglerne som opererer fra libysk område.
Italia ønsker å stanse de dårlige farkostene mens de ennå er i libysk farvann. Libyske grupper som motsetter seg den FN-støttede regjeringen i Tripoli, mener at den italienske virksomheten krenker libysk suverenitet.
Salame opplyste at han snart skal reise til Libya for å møte de ulike fraksjonene og deretter rapportere til FNs hovedforsamling i september. (NTB-AP)