Bildet: Migranter blir reddet av den spanske NGO Proactiva Open Arms, utenfor den libyske byen Sabratha  29. mars 2017. Foto: Yannis Behrakis/Reuters/Scanpix

FNs spesialutsending for Libya støtter Italias omstridte marineoperasjon for å begrense strømmen av migranter.

FN-utsending Ghassan Salame hadde tirsdag samtaler i Roma med Italias statsminister Paolo Gentiloni og utenriksminister Angelino Alfano. Han roste den italienske planen om å gi Libyas kystvakt praktisk og materiell støtte for å stanse menneskesmuglerne som opererer fra libysk område.

Italia ønsker å stanse de dårlige farkostene mens de ennå er i libysk farvann. Libyske grupper som motsetter seg den FN-støttede regjeringen i Tripoli, mener at den italienske virksomheten krenker libysk suverenitet.

Salame opplyste at han snart skal reise til Libya for å møte de ulike fraksjonene og deretter rapportere til FNs hovedforsamling i september. (NTB-AP)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.