Inflasjonen i eurosonen var på 4 prosent i oktober, det høyeste siden 2023, opplyser EUs statistikkbyrå Eurostat.
Energi bidrar til sterkt til utviklingen,ettersom skyhøye energiregninger fortsatte å presse opp levekostnadene i hele unionen. Energiprisene var 20,8 % høyere enn året før, og steg med 1,4 % bare i oktober, ifølge Euronews.
Det foreløpige anslaget fra Eurostats foreløpige anslag viste at den årlige inflasjonen steg fra 3,8 % i september til 4 % i oktober. Prisene steg med 0,4 % bare i oktober sammenlignet med forrige måned. Prisene stiger nå dobbelt så raskt som Den europeiske sentralbankens mål på 2 %.
Dette er den høyeste verdien siden september 2023, da inflasjonen lå på 4,3 %.
Kjerneinflasjonen, som ekskluderer energi, mat, alkohol og tobakk, holdt seg stabil på 2,5 %. Både inflasjonen og kjerneinflasjonen stemte overens med prognosene.
Energi utgjør om lag 9 % av varekurven i euroområdet. Med vekst på 20,8 % bidro den med nesten halvparten av den totale inflasjonen.
Tjenesteprisveksten, som omfatter poster som husleie, restauranter, ferier og forsikring, steg 3,3 %. Siden tjenester utgjør nær halvparten av varekurven, har selv små endringer betydning for den samlede inflasjonen.
Den europeiske sentralbanken besluttet i forrige uke å holde styringsrenten uendret på 2,5 prosent. Banken påpekte at energiprisene hadde fortsatt å stige og at det er risiko for at den økonomiske veksten kan avta, men trakk også fram at den underliggende inflasjonen hadde ligget stabilt. (NTB)
Litauen (6,1 %) Bulgaria (6%) Italia og Hellas (5,6%) er landene med høyest inflasjon. Belgia følger etter med 5,2 %.


