En riksdagsrepresentant for Sverigedemokraterna trekker seg fra alle verv for partiet etter å ha blitt gjort kjent med mistanke om barnepornografi-forbrytelse. Ifølge flere medier dreier det seg om Michael Rubbestad, som har hatt flere menn i barnehagesektoren som en av sine hjertesaker.
SD-profilen Michael Rubbestad leverte tirsdag inn sin avskjedssøknad til Sveriges riksdag etter å ha blitt gjort kjent med mistanke om barnepornografi-forbrytelse. Sverigedemokraterna opplyste samme dag at Rubbestad trekker seg fra samtlige verv. Senere besluttet partiets medlemsutvalg også å suspendere ham fra partiet mens etterforskningen pågår.
Ifølge opplysninger fra SVT gjelder etterforskningen «barnepornografi-forbrytelse på ukjent sted i Sverige», og mistanken skal ha oppstått etter informasjon fra den amerikanske organisasjonen National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC), som jevnlig videresender tips om mistenkte barnepornografisaker til svenske myndigheter.
Siden saken ble registrert i midten av april, har etterforskerne samarbeidet med utenlandske myndigheter før Rubbestad i forrige uke ble innkalt til avhør og fikk oppnevnt offentlig forsvarer.
Profilsaker: Likestilling, LHBT og sexavhengighet
Michael Rubbestad har de senere årene hatt flere fremtredende roller innen Sverigedemokraterna. Da han gikk av, var han blant annet partiets nestleder for riksdagsgruppen og talsperson i likestillingspolitiske spørsmål.
Rubbestad har profilert seg i saker som gjelder likestilling, LHBT-spørsmål og barnehagepolitikk, og har argumentert for at sexavhengighet bør klassifiseres som en sykdom. Han har også vært en av de mest synlige representantene for partiets arbeid med å utvide velgergrunnlaget i disse spørsmålene, blant annet ved å argumentere for at Sverigedemokraterna burde få delta i Pride-parader.
– Det må være greit å være LHBT+ uten å være venstreorientert, skrev han i et tilsvar til RFSL i Expressen i 2022.
Kjempet for flere menn i barnehagen
En annen hjertesak for Rubbestad har vært å øke andelen menn i barnehager. I et skriftlig spørsmål til daværende utdanningsminister i 2021, med tittelen «Pedofildebatten og mannlig personale i barnehagen», spurte Michael Rubbestad hvordan ministeren hadde tenkt å arbeide «for å øke andelen mannlig personale i svensk barnehage», på bakgrunn av en pågående debatt om pedofili.
– Det vanskeligste mennene trekker frem, er å forholde seg til å bli betraktet som en potensiell pedofil og håndtere den frykten, sinnet og risikoen dette medfører,
skrev Rubbestad den gang. Nå er Rubbestad selv mistenkt for barnepornografi-forbrytelse.
Politiet har gjennomført ransaking og beslaglagt elektronisk utstyr. Rubbestad skal ha blitt avhørt, men ikke pågrepet. Mistanken opprettholdes, og etterforskningen pågår fortsatt. Saken etterforskes videre under ledelse av Särskilda åklagarkammaren.



