En domstol i Tyskland har straffet en kommentar på Facebook i fjor, der statsminister Friedrich Merz ble omtalt som en løgner, ved å idømme opphavspersonen en straff på 30 dagbøter.
Straffedommen fra domstolen i Öhringen, Baden-Württemberg, er allerede rettskraftig, melder Tagesspiegel eksklusivt.
Uttrykket den bøtelagte hadde benyttet, lød «Lügenfritz» (Ljuge-Fritz), noe som ble ansett som egnet til å «oppmuntre til aggresjon», opplyser Berlin-avisen.
Bakteppet for saken er et besøk Merz avla i Heilbronn i fjor, der politiet hadde kunngjort på Facebook at det var flyforbud over byen så lenge statsministeren befant seg der.
Den aktuelle Facebook-posten fikk en rekke kommentarer, og påtalemyndigheten har undersøkt 38 av dem for å ta rede på om de rammes av straffelovens paragraf 188, som forbyr «fornærmelser rettet mot personer i det politiske liv».
Påtalemyndigheten har unnlatt å straffeforfølge karakteristikker som «Pinocchio» og «Lügen-Kasper».
Derimot har domstolen bøtelagt personen bak karakteristikken «Lackaffe». Også her hadde påtalemyndigheten begjært 30 dagsbøter, som for en gjennomsnittlig lønnnet person tilsvarer 2000 euro, men retten endte med å henlegge saken mot betaling av 100 euro.
En annen person som er dømt for å ha brukt uttrykket «Fo****Fritz» om Merz i det samme sakskomplekset, er blitt idømt 30 dagsbøter, men har anket saken, som kommer opp for domstolen i Heilbronn den 28. august.
Men det tar ikke slutt med dét:
I tre andre saker, som ifølge etterforskerne ennå ikke er endelig vurdert, dreier det seg om uttalelser som «H****Sohn», «Scheiß Kanzler» og «ftzn fritz». Forkortelsen «ftzn» eller betegnelsen «Fo****Fritz» refererer til en seksuelt ladet fornærmelse fra satirepartiet «Die Partei» mot Merz.
Kjøp «Politisk kitsch» av Alexander Grau her!


