God påske til alle lokallagsmedlemmer og lesere.

I dag er dagen mellom den tunge dagen og gledesdagen. Langfredag er den mest alvorlige og stille dagen i den kristne påsken, ja hele kirkeåret. Den markerer dagen da Jesus Kristus ble korsfestet og døde. Langfredag er tradisjonelt preget av ro, ettertanke og alvor. Det er en helligdag, og jeg pleier å flagge på alle søn- og helligdager. Men hva skulle jeg gjøre på langfredag? Det er jo ikke en gledesdag med flagget til topps.

I Norge er det ikke tradisjon for å flagge på halv stang denne dagen, så ideen om å flagge på halv stang er en nyere tolkning. Siden Bevar Norge har blitt så sterkt et budskap, syntes jeg det var ypperlig å flagge på halv stang i går. Så tenkt – så gjort.
Vårt stor flagg ble heist, og deretter firt til halv stang. Der hang det til minne om alvorsdagen i strålende sol hele dagen.

Hver gang jeg tittet opp på flagget kom tankene på Jesus og en av de vakreste salmene jeg vet om, Hin time i Getsemane.

«Hin time i Getsemane jeg aldri glemme kan, da jeg i angst og blodig sved fikk se deg, Gud og mann. (Ref): Jeg glemmer ei, jeg glemmer ei, jeg glemmer ei din ve, da jeg deg så i angst på kne hist i Getsemane.

Da jeg blant havens dunkle trær I ånden vandret om, Jeg så hvor tungt Guds vredes dom På deg, min Jesus lå. (ref)

Forlatt du og av dine ble, Ja, av din Fader med. Og aldri jeg utgrunne kan Hva da ditt hjerte led. (Ref)

Men skulle engang blive kold Min kjærlighet til deg, Da minn meg om Getsemane Og om din sved for meg! (ref)»

I morgen er det 1. påskedag – gledesdagen, Jesu oppstandelse.
Da skal vi synge andre vidunderlige påskesalmer som seiersverset Han er oppstanden store Gud og salmene Deg være ære, Påske morgen slukker sorgen og O saligs stund uten like.

I morgen skal jeg også flagge, og da skal flagge gå helt til topps. Uavhengig av vær og vind, selv om det er spådd skikkelig uvær, så henger flagget der med sine vakre farger og korset i midten. Det minner om seier, vårt Norge, vår konge Jesus Kristus.

Påsken er en rolig tid hvor vi lader batteriene for neste økt fram til sommerferien. Det er en særlig god erfaring jeg har fra mitt liv som lærer. Vi har hvileperioder som trengs for å kunne gjøre en innsats  i arbeidsperidene. Nå skal vi i Bevar Norge gå inn i en aktiv periode framover. Jeg håper vi blir synlige.

Kommende lokallagsmøter:

  • Asker & Bærum med Oslo, 7.4.
  • Tønsberg 8.4.
  • Hadeland 9.4
  • Moss 9.4.
  • Arendal 13.4.
  • Kristiansand 13.4.
  • Indre Østfold 13.4.
  • Spania/Torrevieja 13.4.
  • Haugesund 16.4.
  • Fredrikstad 20.4.

Ønsker du å blir medlem av et av våre lokallag?
Oversikt og innmelding finner du på våre hjemmesider.
Velkommen!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.