Kina stjal Storbritannias statshemmeligheter i årevis ved å bruke en bakdør inn i sensitive datasystemer i Whitehall, kom det frem onsdag kveld.
Ifølge Daily Mail fikk et kinesisk selskap, som følge av en katastrofal tabbe, lov til å kjøpe et selskap som kontrollerte et datahub som ble brukt av offentlige myndigheter. Dette ga tilgang til informasjon om høyt klassifiserte prosjekter.
Tidligere rådgiver i Downing Street nr. 10, Dominic Cummings, sa onsdag at den kommunistiske supermakten stjal «store mengder» materiale, inkludert noe med høyeste sikkerhetsklassifisering.
Dette kommer på toppen av nyheten om «Chinagate», som har fylt britiske medier den siste uken.
I dokumenter blir Beijing ifølge LBC Radio gjentatte ganger omtalt som en trussel, til tross for antydninger om at regjeringens manglende evne til å gjøre dette, hadde ført til sammenbrudd i saken mot de påståtte spionene Christopher Cash og Christopher Berry.
Cash og Berry ble anklaget for å ha videreformidlet hemmeligheter til Kina. Tiltalene mot begge to ble frafalt i forrige måned.
Britiske myndigheter skal ha valgt kinesiske penger fremfor statens sikkerhet, ifølge Daily Mail.
Stephen Parkinson, direktør for offentlig påtalemyndighet, har lagt skylden på regjeringen etter at vise-sikkerhetsrådgiver Matt Collins nektet å uttale at Kina var en fiende av Storbritannia, og dermed ødela håpet om en domfellelse av de to personene som nå er mistenkt for spionasje for Kina, i henhold til loven om offisielle hemmeligheter.
Collins skal ha sagt at kinesiske etterretningstjenester var «svært dyktige og gjennomførte store spionasjeoperasjoner» mot Storbritannia, men la til at regjeringen var «forpliktet til å opprettholde et positivt forhold» til Beijing.
Tidligere kabinettssekretær Sir Mark Sedwill avslørte at Kina hadde hatt tilgang til topphemmelig materiale i flere år.
«Jeg så (Boris Johnson) og (Rishi) Sunak begge si «hva i helvete?» og stirre rundt seg med åpen munn i forbløffelse i 2020, da kabinettssekretæren forklarte en virkelig utrolig penetrering av kritisk infrastruktur», sa Collins.
Whitehall avviser anklagene, men innrømmer at et kinesisk dataselskap har hatt tilgang til området. Men en talsperson sier at all informasjon var kryptert.
Cummings sa at filene som Kina fikk tilgang til, inkluderte såkalt «Strap»-materiale, det høyeste klassifiseringsnivået.
«Noe Strap-materiale ble kompromittert, og store mengder data klassifisert som ekstremt hemmelige og ekstremt farlige for enhver utenlandsk enhet å kontrollere, ble kompromittert», sa han.
«Materiale fra etterretningstjenester. Materiale fra Nasjonalt sikkerhetssekretariat i kabinettkontoret. Ting som regjeringen må holde hemmelig. Hvis de ikke er hemmelige, har det svært, svært alvorlige konsekvenser.»
Cummings sa at den katastrofale hendelsen bevisst hadde blitt dekket over av tjenestemenn.
Den tidligere sikkerhetsministeren Tom Tugendhat bekreftet Cummings’ versjon av hendelsen og sa til LBC Radio: «Ja … Jeg vil ikke gå inn på detaljene, men det vesentlige av det Dominic Cummings har sagt, er riktig.»
Tidligere Tory-kabinettminister Sir Ben Wallace benektet at den forrige regjeringen hadde «dekket over» kinesisk spionasje for å unngå forlegenhet.
Sir Ben påpekte at den forrige regjeringen hadde utestengt den kinesiske telekomgiganten Huawei fra Storbritannias 5G-nettverk av sikkerhetsmessige årsaker.
Den kinesiske spionasjen ser ut til å ha pågått helt siden Theresa May eller David Camerons periode som statsministre, hvor forholdet mellom Storbritannia og Kina gikk inn i en såkalt gyllen periode.
Under et opphetet møte i Underhuset onsdag benektet statsminister Starmer at regjeringen hadde spilt en rolle i sammenbruddet av den kinesiske spionsaken.
Sir Keir fortalte parlamentsmedlemmene at han var «dypt skuffet» over sammenbruddet i saken.
Downing Street avslørte senere at statsministeren ble informert «et par dager» i forveien om at den kinesiske spionsaken stod i fare for å bryte sammen, uten å gjøre noe for å gripe inn.


