Greta Thunberg bør sendes ut av landet, mener Sylvi Listhaug. – Hun burde bruke tiden sin på virkelige problemer, svarer klimaaktivisten.

Thunberg demonstrerte sammen med gruppen Extinction Rebellion utenfor oljeraffineriet på Mongstad mandag. Gruppen sperret ankomst til oljeraffineriet både via sjøveien og bilveien.

– Greta Thunberg burde utvises fra landet. Det eneste hun gjør i Norge, er å bryte loven, sa Frp-lederen da hun mandag gjestet liveshowet til Bergens Tidenes
podkasten «Nokon må gå».

Ifølge Bergens Tidende deltok rundt 200 personer i aksjonen, som var varslet på forhånd. Anlegget på Mongstad tilhører Equinor, og er det største oljeraffineriet her i landet.

– Må bruke loven

Listhaug påpekte at politiet har hjemler for å utvise folk fra Norge, skriver VG, som også omtalte saken.

– Vi må bruke lovene som finnes for å sende kriminelle ut av landet, sa Listhaug.

Thunberg slo raskt tilbake mot Listhaugs uttalelser.

– Om norske politikere som Sylvi Listhaug brukte én prosent av tiden på å løse virkelige problemer, fremfor å hate på fredelig ungdommer, ville jeg ikke hatt noe i Norge å demonstrere mot, sier Greta Thunberg til Aftenposten
, via talsperson i Extinction Rebellion, Jonas Kittelsen.

– Thunberg på plass igjen tirsdag

Extinction Rebellion sier det er en stolt tradisjon i Norge for å bruke sivil ulydighet. De avviser at det er juridisk grunnlag for å utvise Thunberg.

Hun har tatt en pause for kvelden, men skal tilbake til Mongstad tirsdag, opplyser talsmannen.

Støre viser til politiet

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) deltok også i podkasten. Han var ikke enig i at Thunberg bør utvises.

Støre sa i stedet at politiet må løse situasjonen, men gjorde det klart at han stiller seg kritisk til klimaaktivistenes framgangsmetode.

– De kan ikke true industrianlegg som Mongstad. Da må politiet komme inn og håndheve loven, sa Støre.

(©NTB)

Flere artikler i denne serien

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.