Landets to eneste valgkretser der Rødt er største parti, er samiske, ifølge VGs oversikt.

Rødt er fullstendig overlegne i landets nest største kommune, Karasjok. Like før klokken 22.30 på valgdagen ville 34,7 prosent ha en marxistisk revolusjon i den tradisjonelle Ap-kommunen.

20,3 prosent stemte på Ap, mens FrP er tredje største parti, med 15 prosent.

Masi er en bygd i Kautokeino kommune med rundt 200 innbyggere. Nesten alle er samer. Her har Rødt og listen Pasientfokus begge fått 32,4 prosent av stemmene. Pasientfokus’ leder, Irene Ojala, sitter allerede på finnmarksbenken på Stortinget, og har de siste fire årene jobbet for aktuelle saker som berører Finnmark.

– Stortinget ber regjeringen starte et kollektivt forsoningsarbeid ved å fremme forslag om tiltak som sikrer opprustning av og tilgang til helsetjenester for den flerkulturelle befolkningen som er berørt av fornorskingspolitikken, er ett av forslagene Ojala har fremsatt.

KrF tar tredjeplassen i Masi, med 8,1 prosent. Norgesdemokratene får 2,7 prosent oppslutning.

I Kautokeino får Rødt 19,2 prosent oppslutning, en økning på 15 prosentpoeng fra kommunevalget i 2021. Pasientfokus raser 9,9 poeng i forhold til 2021, til 18,6 prosent av stemmene.

VGs kart viser største parti i landets valgkretser. Sameland skiller seg ut som Norges eneste region med flertall for Rødt. (Ill. fra VGs valgoversikt.)

 

Flere artikler i denne serien

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.