Det nye NRK-huset får et nytt og moderne uttrykk – veldig likt andre offentlige maktbygg i Oslo. Prislappen er beregnet til 2,8 milliarder kroner. Det tilsvarer NRK-skatten til 1,5 millioner nordmenn.

NRK har nå valgt vinneren av arkitektkonkurransen for sitt nye hovedkontor på Ensjø i Oslo. Det danske arkitektkontoret Nordic Office of Architecture, i samarbeid med Arup Architecture og Rodeo Arkitekter, vant med sitt konsept «Sirkulær».

Bygget, som planlegges ferdigstilt i 2029, skal ha et bruttoareal på 50.000 kvadratmeter og huse rundt 2000 ansatte. Den estimerte kostnaden for prosjektet er svimlende 2,75 milliarder kroner.

Ifølge Finansdepartementet bruker hver nordmann omtrent 1888 kroner i året på NRK-skatten. Det betyr at det nye bygget tilsvarer NRK-skatten til 1,5 millioner nordmenn.

Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen, som satt i juryen, sier at «Sirkulær» var det forslaget som best svarte på NRKs behov og konkurransens tildelingskriterier. Hun beskriver prosjektet som «godt, robust, åpent og inviterende».

– Det har vært en spennende og krevende oppgave å vurdere forslagene fra så anerkjente og renommerte arkitekter. Etter en grundig vurdering var det en enstemmig jury som stilte seg bak løsningsforslaget Sirkulær. Det var forslaget som svarte best på vårt behov og konkurransens tildelingskriterier. Løsningen fremstår god, robust, åpen og inviterende. Vi mener dette konseptet gir oss de beste forutsetningene for å lykkes som et samlet og slagkraftig mediehus i fremtiden, sier Fürst Haugen.

FORNØYD: Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen mener prosjektet er «godt, robust, åpent og inviterende». Foto: Anne Liv Ekroll / NRK

Det nye signalbygget skal reise seg på Normannsløkka og blir et tydelig landemerke i området. Samtidig pågår det omfattende utvikling i nabolaget, og NRK har involvert både lokalpolitikere, velforeninger og naboer i prosessen. Dette arbeidet skal fortsette frem mot byggestart.

Prosjektet befinner seg nå i en karensperiode før kontrakten formelt signeres, men det er liten tvil om at dette vil sette i gang en ny runde med debatt. For i en tid hvor kommuner kutter i helse og skoler, og hvor folk flest merker prisveksten, reiser NRKs prestisjebygg mange spørsmål.

NRK omtaler prosjektet som en investering i fremtidens medieproduksjon. I sosiale medier er det mange som reagerer på at skattebetalerne er nødt til å punge ut for enda et offentlig signalbygg, mens grunnleggende tjenester kuttes.


 

Støtt Norges eneste frie, uavhengige mediehus i kampen for usensurerte nyheter. Bli abonnent.

Hans Rustads bok om Trump er populær blant leserne! Kjøp den her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.