Jeg er tilhenger av Konservativts partiprogram, men det er med sorg jeg ser partiet raseres. Interne konflikter har pågått siden Erik Selle ble leder i 2013, noe som har ført til stor utskifting av medlemmer og tillitsvalgte.
Her er de viktigste hendelsene i senere tid:
Varsel om økonomi knuste Møre og Romsdal
I mars 2025 mottok partiledelsen i Konservativt et varsel om økonomi og lederstil fra fylkesårsmøtet i Møre og Romsdal. Siden partiet manglet et fungerende kontrollorgan, ble varselet rettet mot landsmøtet. Det uttrykte bekymring for partileder Erik Selles pengebruk, samt lederstilen til Selle og nestleder Tomas Moltu. Partisekretær Knut Nilsen ble også berørt som ansvarlig for økonomien.
Fylkesnestleder Erlend Krumsvik forklarer at det viktigste for dem var å få sjekket opp i dette og få renvasket Erik Selle før Konservativt kom inn på Stortinget. Ellers ville media senere kaste seg over dette, og det ville kunne gjøre større skade på partiet – for varselet var legitimt.
Kort tid etter innkalte sentralstyret til ekstraordinært fylkesårsmøte på Vigra, Ålesund, for å slå tilbake mot varselet. Erik Selle var også til stede. Etter flere timers press ble varselet trukket. Møtet er i ettertid omtalt som «skandalemøtet» og et «organisasjonsdrap».
Interessekonflikt og habilitetsbrudd
Ledelsen viste lite respekt for demokratiske prosesser. Både ved møtet i Ålesund, men også ved måten de overser vedtekter vedtatt av landsmøtet. Et flertall i sentralstyret og landsstyret kan ikke avgjøre at vedtektene ikke gjelder deres saksbehandling, og kalle motstandernes argumenter for manglende respekt for demokratiet.
Partiorganisasjonen kjenner for lite til partiets vedtekter og stemmer derfor ned egne vedtekter og tror de har vært med på en demokratisk prosess.
Lukkede regnskap gir ingen klare svar
Meg bekjent er det så langt ikke fremlagt konkret bevis på økonomiske uregelmessigheter – men all reaksjonen fra partiledelsen får varsellampene til å blinke enda kraftigere. Dersom økonomien er i orden, ville en uavhengig gjennomgang vært den enkleste måten å få saken ut av verden på.
Det er flere spørsmål som fortsatt ikke er besvart
Det gjelder blant annet forholdet mellom Selles arbeid for Konservativt og hans øvrige virksomhet, særlig «African-Israel Initiative». Også her er det umulig å få innsyn i regnskapene. Sponsorene måtte bruke advokathjelp, men selv dét ga ikke særlig resultater.
Det stilles også spørsmål ved hvilke kostnader og ytelser partilederen får dekket, og om Selle faktisk arbeider 100 prosent for Konservativt slik han får lønn for. I tillegg etterlyser økonomisk bidragsyter å vite om pengene faktisk går uavkortet til partiets virksomhet.
En full gjennomgang av regnskap og underbilag for de siste fem–ti årene ville kunne renvaske Selle dersom det ikke finnes noe kritikkverdig. Da kunne mistankene vært lagt døde én gang for alle.
Møre og Romsdal ble straffet
Etter konflikten ble Møre og Romsdals fylkesstyre suspendert i to år. Begrunnelsen var blant annet at fylket angivelig ikke hadde drevet valgkamp.
Dette bestrides av dem som faktisk sto i valgkampen i Møre og Romsdal. En valgkamp som Erik Selle selv deltok i ved to anledninger. Resultatet i Møre og Romsdal var dessuten på nivå med for eksempel Vestland – og «uten valgkamp» er dette mildt sagt imponerende.
Likevel står påstanden om manglende valgkamp som begrunnelse for suspensjonen som kom i desember 2025.
I januar 2026 ble fylkesleder Ole G. Steen også livstids-ekskludert – da for å ha «svertet partiet», men ingen, Ole G Steen inkludert, kan forklare hva denne svertingen handler om.
Konflikten får stadig nye forklaringer
Når Selle først kommenterte bråket, hevdet han det handler om motstand mot partiets Israel-politikk, ikke økonomi. Men uenighet om Israel har aldri vært tema.
Flere eksklusjoner
Nylig ble også lokallagsleder i Molde, Geir Ove Rønneberg, ekskludert på livstid. Noe av eksklusjonsgrunnlaget går på hvordan Rønneberg har håndtert media. Rønneberg forteller selv at han kun har gitt tilsvar på det partilder og ledelsen selv har sagt til media om Rønneberg og Konservativt Møre og Romsdal.
Når stadig flere kritikere og tidligere tillitsvalgte blir suspendert eller ekskludert, bør både medlemmer og presse begynne å se på mønsteret.
Et parti skal kunne håndtere uenighet, varsler og intern kritikk uten at løsningen blir å fjerne menneskene som stiller spørsmål.
Østfold etterlyste innsyn i egen økonomi – og svar rundt partiets økonomi
Det samme mønsteret ser også ut til å finnes andre steder i partiet.
Østfold ønsket innsyn i økonomien, men fikk det ikke. Nå har alle med tillitsverv i Østfold trukket seg.
Kasserer i Østfold, Bjørn Normann, forsøkte i to år forgjeves å få kontotilgang, og meldte seg til slutt ut.
Igjen og igjen blir spørsmålet: Hvorfor er det så vanskelig å få innsyn i partiets økonomi?
Når folk havner i konflikt og går ut av partiet, har Erik Selle alltid en annen versjon og forklaring enn dem – men nesten utallige tidligere fylkesledere og medlemmer av sentralstyret og andre tillitsverv, beskriver en autoritær maktkultur preget av kameraderi og vedtektsbrudd.
Et parti trenger et interndemokrati – ikke et skinndemokrati
Kompetanse om habilitet og demokratiske spilleregler er helt grunnleggende for et seriøst politisk parti.
Når personer som får varsler rettet mot seg, får sentrale roller i behandlingen av varslet, må det stilles spørsmål.
Når kritikere blir suspendert og ekskludert, må det stilles spørsmål.
Når medlemmer får beskjed om å legge saken død i stedet for at den undersøkes, må det stilles spørsmål.
Åpenhet handler om mer enn et godkjent regnskap
Konservativt trenger en uavhengig undersøkelse av det som har skjedd – og et lederskap som forstår at kritikk og uenighet ikke er det samme som illojalitet.
Selle påstår alltid at han og ledelsen følger demokratiske prosesser og vedtekter og beskylder ofte meningsmotstandere for ikke å forstå seg på eller følge disse selv.
Svertingen av kritikere virker systematisk
Selle påstår konsekvent at det er hans kritikere som ikke respekterer demokratiske spilleregler og vedtekter. Han anklager alle motrøster for det han selv kritiseres for. Ikke bare én person – men person etter person etter person – også dem som er av det meste helstøpte kaliber.
Vanskelig å bli hørt av partiledelsen
Jeg har selv intervjuet ekskludert fylkesleder Ole Steen, suspendert fylkesnestleder Erlend Krumsvik og avgått fylkesleder Finn Henrik Larsen. Disse intervjuene ligger på YouTube i en spilleliste som heter: På innsiden av Konservativt. Der er også to intervju med medpartigründer Lars-Kåre Katla, som også har gått ut av partiet – fordi han ikke kjenner igjen partiet han var med og startet.
Debatt = mord?
Angående årets siste konflikter har Selle uttalt at «Det er fritt å melde seg inn, og det er fritt å melde seg ut», og påpekt at «Bibelen sier at baktalelse er verre enn mord».
Når folk bare kan melde seg ut dersom de er uenige, og normal debattkultur kategoriseres sammen med mord, har et politisk parti et stort problem.
Partiets oppslutning
En oppslutning på under 0,5 prosent etter 13 år som landsdekkende parti er heller ikke noe å skrive hjem om. Med så elendig resultat over så lang tid kan man lure på hvordan partilederen kan bli sittende.
Lisa Charléne Hasselberg er tidligere tillitsvalgt i fylkesstyret i Oslo for Partiet De Kristne, som siden ble hetende Konservativt.


