Et større fjellparti i det rasutsatte Skarfjell i Innerdalen, Sunndal kommune, er under nøye overvåking etter uvanlig store bevegelser det siste døgnet. Frykten er at hele fjellsiden kan kollapse.
Mandag kveld beveget fjellpartiet seg hele 1,5 centimeter i løpet av én time. Dette kommer etter flere steinsprang og steinskred i forrige uke, som førte til at Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) ble tilkalt, skriver VG.
Sunndal kommunes beredskapsrådgiver Erik Forbregd Henriksen opplyser i en pressemelding at NVE har satt opp en radar ved parkeringsplassen i Innerdalen. Radaren måler bevegelse med millimeterpresisjon og vil stå der frem til over sommeren, eller til et eventuelt skred går.
Bevegelsene har vært så betydelige at NVE fikk utslag på radaren svært raskt. Henriksen bekrefter også at et større steinsprang fant sted mandag ettermiddag.
Skulle hele fjellpartiet rase ut samtidig, er det snakk om opp mot 5 millioner kubikkmeter med masse. Dette tilsvarer omtrent 40 ganger volumet av Veslemannen i Rauma, som raste i 2019.
Kommunen understreker at det er «betydelige masser som er i stor bevegelse» og ber folk holde seg unna området.

