Bilde: Andreas Fischer – privat foto

Leder av fagforeningen Sjukhusläkarnas Stockholmsavdelning, Andreas Fischer, sier at det behøves mer for å stanse en urovekkende utvikling. Han utelukker ikke at de vil trenge bevæpnede vakter ved akuttmottakene i løpet av en 5-10 års periode.

– Med nuvarande trend kan jag inte utesluta att vi kommer behöva beväpnade skyddsvakter på akutmottagningarna inom en fem- till tioårsperiod om inget görs.

Det er akuttmottakene hvor situasjonen er verst.

– Senast i onsdags skedde ett mordförsök vid akutmottagningen på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Det säger ju ganska mycket om hur säkerheten är på akutmottagningarna – mordförsök på våra medlemmars arbetsplatser är en allvarlig indikator på hur det ser ut, sier Andreas Fischer.

Og det er et nasjonalt problem, sier Fischer. Som også sier at det ikke vil holde med vakre ord og valgløfter.

– Sjuttio procent av våra medlemmar säger att de inte har fått någon som helst utbildning i konflikthantering och hur man hanterar hot och våld. Så en utbildningsinsats kommer absolut att göra skillnad. Men det räcker inte med vackra ord och vallöften, det behövs agerande, sier Andreas Fischer som gjerne ser et tverrpolitisk oppgjør.

– Så att det blir åtgärder mot hot och våld på sjukhusen oavsett vem som vinner valet. Och det behövs lyftas upp på nationell nivå, det här är ett nationellt problem.

I Malmö og Lund har man sett personer i balaklavaer som løper rundt på sykehusene i forbindelse med at skuddofre har kommet inn på akutten.

– Vad de har för agenda och eventuella vapen vet man ju inte men vi måste kunna säkerställa att dessa personer inte kan komma in. Det kräver att man övar säkerhetsorganisationen på sjukhusen och att man har ett skalskydd som gör att man kan ha inpasseringskontroller, säger Andreas Fischer som menar att man behöver ha en annan psykologisk medvetenhet än man har i dag.

Andreas Fischer mener at man må tilpasse seg de nye tidene. De åpne dørene må stenges.

– Vi måste bli mer medvetna om hur det ser ut. Tidigare har vi haft öppna dörrar på vårdinrättningarna men vi behöver nog inse att alla som söker sig till en vårdinrättning kanske inte är där för att få sjukvård utan har andra tankar. Och då måste man i god tid identifiera dessa och vidta lämpliga åtgärder, sier Andreas Fischer.

SVT.se

Bestill Douglas Murrays bok “Europas underlige død” fra Document Forlag her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene som vi skriver om. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.