Under min oppvekst i Oslo kjente jeg til flere familier som eide båt. Senvinter og vår ble av disse familiene brukt til å klargjøre båten for sommersesongen, mens vi andre benyttet de siste anledninger til å bedrive vintersport.

Jeg kan ikke huske at disse familiene var spesielt bekymret for at båtene deres skulle bli stjålet fra opplagsplassen eller at politiet patruljerte båthavnene. I dagens Oslo er situasjonen slik at politiet advarer båteiere fordi det er så mange båttyverier. Politiet setter også inn ekstra patruljer på Oslos båthavner. Polakker blir spesielt nevnt når det gjelder båttyverier.

Oslo-politiet advarer alle småbåteiere – det er rett før båten kommer på sjøen den er mest utsatt for tyveri.

– Båten er definitivt mest sårbar for tyverier de siste dagene og timene før den kommer på vannet. Det er derfor vi i disse dager har satt inn ekstra patruljer i byens båthavner, sier Roar Isaksen, sjef for havnepolitiet i Oslo.

——

Havnepolitiet får full støtte av forsikringsselskapene som også i økende grad opplever at båter blir stjålet rett før de kommer på vannet.

——

Østfold får først besøk av omreisende båttyver, særlig fra Polen. I mars mottok politiet ni anmeldelser om båtmotortyveri.

 

http://www.osloby.no/nyheter/Na-slar-battyvene-til-7196695.html

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.