Røyk velter opp fra en brann i Bairnsdale i den australske delstaten Victoria i slutten av desember. Myndighetene i delstaten har nå erklært unntakstilstand som følge av brannkrisen. Foto: Glen Morey / AP / NTB Scanpix
Det er innført unntakstilstand i store deler av den australske delstaten Victoria. Årsaken er de store brannene som herjer her og mange andre steder i landet.
Unntakstilstanden er den første i Victoria siden delstatsmyndighetene fikk denne muligheten for ti år siden, ifølge kringkasteren SBS.
Tidligere torsdag ble det erklært unntakstilstand også i delstaten New South Wales. Australia er inne i en periode med skog- og gressbranner som beskrives som den verste i landets historie.
En viktig årsak til krisen er tørke og rekordhøye temperaturer. Til helgen ventes det en ny hetebølge som kan forverre situasjonen.
Støtt Document
Du kan enkelt sette opp et fast, månedlig trekk med bankkort: [simpay id=»280380″]
Eller du kan velge et enkeltbeløp: [simpay id=»282505″]
Du kan også overføre direkte til vårt kontonummer 1503.02.49981
Vårt Vipps nummer er 13629
