Med utdelingen av Nobels fredspris til Barack Obama er Norge i disse dager terrormål nummer én i den vestlige verden.
På NRK Dagsrevyen ble det i går opplyst at Schengen-avtalen i realiteten er opphevet i forbindelse med det amerikanske presidentbesøket. På Svinesund kontrolleres det nøyere hvem som kommer inn i landet, og på lufthavnene sjekkes enhver ved innreise.
Forsvaret har plassert ut avanserte luftvernraketter i Oslo-området, samt F-16 fly i beredskap. I Oslo sentrum må folk på handletur gå gjennom sikkerhetssjekker før de kommer inn i butikker, hvis de er i nærheten av Grand Hotell. Betongmurer er strategisk plassert i gatene og opprørsbiler står parat til å rykke inn hvis det blir nødvendig. Skuddsikkert glass er montert på hotellbalkongen.
Den hjemmeavlede terroristen Arfan Bhatti er sammen med en annen mann av pakistansk opprinnelse satt i forvaring av PST, og lederen for Stortingets justiskomité Per Sandberg sier at enda flere burde vært tauet inn. Ifølge Sandberg har politiet et titalls personer under konstant overvåkning.
Det er kanskje heller ikke tilfeldig at det natt til søndag gikk et chartret fly til Bagdad med 30 asylsøkere, til dels tungt belastede kriminelle. De ble fulgt på turen av over 60 politifolk.
Østlandsområdet er støvsugd for politifolk, og i går var de samlet til hemmelig briefing om sikkerhetsopplegget rundt Obama. Omlag 2.500 er innkalt til tjeneste, mot 700 som voktet Clinton i 1999.
Norge er med andre ord satt i alarmberedskap. Man har gjort grep som vanligvis bare assosieres med et land i unntakstilstand.
I disse dager blir det gjort skremmende klart hvilke krefter som truer ikka bare den fremste representant for verdens mektigste demokrati, men også det lille norske samfunn.