Klima- og miljødepartementet frifinnes i lagmannsretten etter å ha tapt i tingretten mot Norwegian i en sak om klimakvoter. Norwegian vil anke dommen.
Norwegian ble ilagt en bot på nesten 400 millioner kroner like før jul. De fikk medhold i tingretten i januar, men staten anket utfallet til lagmannsretten.
Borgarting lagmannsrett opplyser torsdag kveld at Klima- og miljødepartementets anke førte fram og at vedtakene om overtredelsesgebyr er gyldige.
– Vi er skuffet og overrasket over at lagmannsretten har kommet til en annen konklusjon enn tingretten, sier finansdirektør Hans-Jørgen Wibstad i Norwegian til E24.
Wibstad mener at selskapet var juridisk forhindret fra å oppfylle kvoteplikten under rekonstruksjonen. Selskapet er uenige i lagmannsrettens tolkning av dommen og vil derfor anke dommen.
– Dette er en prinsipielt svært viktig sak, og vi mener det er nødvendig å få disse spørsmålene prøvd for domstolene, sier pressekontakt Esben Tuman i Norwegian til avisen.
Millionboten ble ilagt Norwegian av Miljødirektoratet i september 2021. Direktoratet mente flyselskapet ikke oppfylte sine klimakvoteforpliktelser for utslipp i 2020. De mente forpliktelsene skulle gjelde selv om flyselskapet på den tiden var midt i en omfattende restrukturering.
(©NTB)