«Taushet overfor ondskap er ondskap i seg selv: Gud vil ikke anse oss som uskyldige. Å ikke snakke er å snakke. Å ikke handle er å handle.» Disse ordene ble skrevet av den tyske teologen og presten Dietrich Bonhoeffer, som ble henrettet av nazistene i 1945.
Jeg tror Bonhoeffer hadde lagt merke til at mange kristne ser ut til å gjemme seg bak korset. At vi tror at det er nok å tie, at man er god hvis man ikke er aktivt ond selv.
Men å lukke øynene for ondskap er faktisk å gi ondskapen fritt spillerom, mener Bonhoeffer. Hvis ingen griper inn for å stoppe ondskapen, hvordan kan vi forvente at ondskapen skal opphøre?
Så la oss lytte til Guds kall, tre ned fra tribunen, ta på oss Guds kamptrøye og delta etter beste evne i kampen mot den.
Velkommen til å lytte til våre tanker før søndagen!
3. søndag i fastetiden
Skriv til engelen for menigheten i Laodikea:
Dette sier han som er Amen, det trofaste og sannferdige vitnet, begynnelsen til alt som Gud har skapt: Jeg vet om dine gjerninger – du er verken kald eller varm. Om du bare var kald eller varm! Men du er lunken, ikke varm og ikke kald. Derfor skal jeg spytte deg ut av min munn. Du sier: «Jeg er rik, jeg har overflod og mangler ingenting.» Men du vet ikke at nettopp du er elendig og ynkelig, fattig, blind og naken. Derfor gir jeg deg det råd at du kjøper gull av meg, renset i ild, så du kan bli rik, og hvite klær som du kan kle deg med og skjule din nakne skam, og salve til å smøre på øynene dine, så du kan se.
Jeg refser og irettesetter alle dem jeg har kjær. La det bli alvor og vend om!
Johannes’ åpenbaring 3, 14-19

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her!


