En lærer i Chicago mistet jobben fordi han skrev «Go ICE» på Facebook.
Dermed var 14 års karriere som lærer slutt for West Chicago-læreren James Heidorn, skriver Fox News.
Han ble først innkalt på et slags avhør 22. januar. Skoleledelsen hadde fått beskjed fra flere foreldre om at posten hadde skapt «utrygghet» blant barna deres.
Senatoren Karina Villa (D) fra Illinois, som i september ble filmet mens hun jaget ICE-agenter på gaten, uttrykte offentlig sin forargelse over innlegget til Heidorn, og sa at hun står i «ubrytelig solidaritet» med familier som er opprørt over «de urovekkende kommentarene som angivelig er kommet fra en lærer».
West Chicagos ordfører Daniel Bovey la ut en video på Facebook der han forklarte hvorfor Heidorns kommentarer var «sårende» og «støtende» for mange i samfunnet.
«Problemet er at vi har stolt på voksne som er de som tar seg av disse barna når de ikke kan være sammen med moren og faren sin. Så å ha noen som nonchalant heier på – som om det var en fotballkamp eller noe, ja, kom igjen – hendelser som har traumatisert disse barna… det er problemet.»
Om det er toll- og immigrasjonsmyndighetene ICE eller de venstreorienterte skoleledelsene som traumatiserer elevene er vel strengt tatt et åpent spørsmål.
Heidorn ble suspendert, og sa opp sin stilling selv før han ville bli sagt opp etter en høring med skolens ledelse.
«Dette startet med en kommentar på to ord på min personlige Facebook-side der jeg støttet politiet – ikke noe mer. Det var ikke rettet mot noen studenter, familier eller skolemiljøet,» sa Heidorn.
«For det andre ble jeg suspendert og utsatt for intenst press før noen fullstendig etterforskning eller rettferdig prosess kunne gjennomføres, og dette førte til at jeg sa opp.
For det tredje mistet jeg karrieren min, inntekten min og muligheten til å avslutte tiden med studentene mine på en ordentlig måte – uten avskjed, uten farvel.»
FIRST ON FOX: A Chicago-area teacher who says he was forced to resign after posting “Go ICE” on Facebook is now speaking out about the emotional and financial hardship he says the controversy has caused.
«I’ve spent 14 years building my career, pouring my heart into teaching… pic.twitter.com/Z9Jzc5QhBl
— Fox News (@FoxNews) February 15, 2026
Venstresiden liker å snakke om toleranse, men ser ikke ut til å følge sine egne regler. Selv reagerte de kraftig da Elon Musks innsparinger gjenno Departementet for statlig effektivitet (DOGE) førte til at også Trump-velgere mistet jobben.
I en uttalelse til Fox News Digital da Heidorn var på permisjon i januar, omtalte en talsperson for West Chicago Elementary School District 33 innlegget på sosiale medier som «forstyrrende» og sa: «Vi forstår at denne situasjonen har vekket bekymring og forårsaket forstyrrelser for elever, familier og ansatte.»
Det er selvsagt fullt ut akseptert at lærere og skoleledelse sender elevene ut på gatene for å demonstrere mot ICE, gjerne etter opplæring fra sosialistiske grupper.
Skoleelever i USA oppfordres til å demonstrere mot ICE i skoletiden
Samtidig krever dommere tilknyttet Demokratene at ulovlige innvandrere skal oppleve en rettferdig prosess i det amerikanske rettsvesenet før eventuell utvisning. Men slike krav gjelder ikke for lærere som støtter ICE.
Heidorn mener han har opplevd en dobbeltmoral i skolevesenet.
«Det viktigste er at dette er større enn meg: det handler om hvorvidt personlige meninger uttrykt utenfor arbeidet kan koste noen levebrødet uten rettferdig rettergang. Jeg håper å se at ytringsfriheten teller, selv når den er upopulær.
Det føles som en dobbeltmoral – fordi mitt synspunkt er annerledes enn andres i samfunnet jeg underviste i. Jeg mener at vi alle bør kunne sameksistere med våre personlige politiske synspunkter.
Rettferdighet bør gjelde likt, uavhengig av disse synspunktene. Hvis personlig politisk ytring er grunnlag for straff, bør det være konsekvent – ikke selektivt basert på hvilken side du er på. Jeg tror på ytringsfrihet for alle, og det er det jeg håper kommer ut av alt dette.»
Det er vel heller tvilsomt om noen lærere risikerer jobben for å støtte Black Lives Matter, marxisme eller Antifa. Eller, som vi kan se i denne saken, uttrykke sin støtte til illegale og kriminelle migranter.
Heidorn har fått noe støtte fra lokalsamfunnet, blant annet gjennom en GoFundMe-side som beskriver ham som en «elsket kroppsøvingslærer» som «møtte opp hver dag for sine elever».


