Fremskrittspartiet ber regjeringen sette ned et uavhengig utvalg som kan granske Epstein-saken og dens forbindelser til norsk politikk og utenrikstjeneste. Partiet vil ha en granskning som går tilbake til tiden før Oslo-prosessen. Medlemmene kan ikke ha bindinger som reiser tvil om uavhengigheten.
– Navngitte, svært sentrale personer i norsk utenrikstjeneste og politikk ser ut til å ha agert på en måte som er egnet til vekke dyp bekymring, skriver partiet.
– Etter vårt syn bør mandatet være bredt og om nødvendig strekke seg langt tilbake i tid – helt tilbake til perioden før Oslo-avtalen – for å sikre en reell og troverdig oppklaring.
– Det er avgjørende at medlemmene i et slikt granskningsutvalg ikke har bindinger til verken nåværende eller tidligere regjeringer. Kun på denne måten kan man sikre den nødvendige uavhengigheten og legitimiteten som kreves for at arbeidet skal ha tillit i befolkningen, sier Listhaug.
Sylvi Listhaug uttrykker seg forsiktig, men bestemt.
– Informasjonen som er avdekket, reiser spørsmål om en mulig ukultur knyttet til politiske, personlige, administrative og økonomiske bindinger, sier partileder Sylvi Listhaug.
Det er en samlet stortingsgruppe som står bak brevet.
For Fremskrittspartiet er det avgjørende at tilliten til norsk utenrikstjeneste, det politiske miljøet og det norske demokratiet blir ivaretatt. Graden av alvorlighet av det som er avdekket de siste ukene er svært sterke, samtidig som det stiller en del tidligere hendelser i nytt lys.
– Tilliten til grunnsteinene i det norske demokratiet forutsetter at alle steiner snus, og at det gjennomføres en bred, uavhengig og grundig granskning av hva som faktisk har skjedd, hvilken kultur som har rådet over tid, og hvilke politiske og økonomiske bindinger og konsekvenser dette kan ha hatt både for politiske vedtak og nasjonens interesser, sier Listhaug.
Derfor ber hun på vegne av Fremskrittspartiets stortingsgruppe statsministeren om en bekreftelse på at regjeringen vil ta initiativ til å sette ned et helt uavhengig granskningsutvalg for å gjennomgå alle sider ved disse problemstillingene.
FrP vil altså gå helt tilbake til Oslo-prosessen og sier at det som har kommet frem, stiller tidligere hendelser i et nytt lys.
https://www.frp.no/nyheter/fremskrittspartiet-ber-om-uavhengig-gransking
Flere artikler i denne serien
- Erna Solbergs kvalmende dobbeltmoral
- Eksklusivt: Tidligere Findus-eier Geir Frantzen (58) fikk damehjelp fra Epstein
- Etter 20 milliarder kroner i bistand kommer diktatoren på norgesbesøk for å få mer
- FBI-dokument: Trump varslet politiet om Epstein i 2006
- Slik rekrutterte Jeffrey Epstein norske og svenske jenter til sex og prostitusjon
- Sjokkfunn i usladdede Epstein-dokumenter: Høytstående utenlandsk politiker
- Kong Charles uttrykker dyp bekymring etter nye avsløringer om broren
- Eliten som Ine Eriksen Søreide mente ikke fantes
- Den skotske Labour-lederen oppfordrer Starmer til å trekke seg
- Økokrim har ransaket leilighet: Sikter Mona Juul og Terje Rød-Larsen for grov korrupsjon
- Ap snur: Vil ha granskningskommisjon etter Epstein-avsløringene
- Rød-Larsen-advokat trekker seg fra Finanstilsynsklagenemnda
- Jeffrey Epstein ble erklært død dagen før han ble funnet død på cella
- Sylvi Listhaug etter Juul-exiten: – Krever flomlys på hele utenrikstjenesten
- Pizzagate
- Rød-Larsen og Juul ville ha barna med på besøk til sexovergriperen
- Hilde Rød-Larsen tar et oppgjør med faren: – Jeg skammer meg
- Nettverksbyggerens fall og taushetens pris
- Rød-Larsens advokat fikk etikkpris og jobb for Finanstilsynet
- Britisk riksadvokat samarbeidet med Epstein i saken om «rømling og sexmorder»
- Skipsreder Skaugen bekrefter at Epstein truet familien
- Våre folkevalgte kriminelle
- Videoen som avslørte panikken da Jagland ble tatt i løgn
- Solberg tar sterkt avstand fra Børge Brendes Epstein-kontakt
