En rusavhengig mann med bakgrunn fra Balkan ble skutt i låret av politiet etter å ha truet med kniv. Nå er han varetektsfengslet i fire uker.

En 42 år gammel mann bosatt på Ammerud i Oslo ble søndag varetektsfengslet i fire uker etter en dramatiske episode torsdag 10. juni.

Politiet ble tilkalt fordi mannen viftet med en kniv. Etter gjentatte beskjeder om å legge fra seg kniven, endte situasjonen med at politiet skjøt ham i låret for å avvæpne ham. Ifølge dommen fra Oslo tingrett mistet mannen kontrollen fullstendig.

Mannen har bakgrunn fra Balkan, og har ifølge retten en lang historikk med rusmisbruk, vold og trusler. Han har slitt med tung rus siden ungdommen, og har flere overdoser bak seg.

Etter skytingen ble han lagt i kunstig koma. Da han våknet, ble sykehuspersonalet møtt med trusler og grove utskjellinger. Ifølge rapporter skal han blant annet ha kalt kvinnelige sykepleiere for «horer» og «jævla fitter». Sykepleierne har forklart at de fryktet for sin egen sikkerhet.

Retten mener det er sterk fare for at han kan begå nye alvorlige lovbrudd hvis han løslates. Psykiatrisk tvangsinnleggelse er ikke vurdert som mulig foreløpig, da mannen fortsatt behandles for skuddskaden i låret.

Ifølge opplysninger i retten har familien nylig forsøkt å få hjelp til ham gjennom DPS, uten hell.


 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.