I et kirkelig opprop krever 110 nåværende og tidligere prester at kirken tar et tydeligere standpunkt til krigføringen og okkupasjonen av palestinske områder.

Til sammen har over 400 personer skrevet under på oppropet, skriver Vårt Land.

Det er Sabeel Kairos Norge – et nettverk som støtter palestinske kristne og organisasjonene Sabeel og Kairos i Palestina og Israel – som står bak oppropet.

– Det er et åpent opprop som alle kan signere. Samtidig har vi tett tilknytning til kirkelige miljøer, og derfor har mange prester og ansatte i Den norske kirke sluttet seg til, sier Andreas Saaghus, styremedlem i Sabeel Kairos Norge, til Vårt Land.

I oppropet kreves det blant annet at kirken og kirkelige aktører gjennomgår sine investeringer og «aktivt støtter boikott, deinvesteringer og sanksjoner (BDS) mot Israel»,

– Det er et minimumskrav. I tillegg mener vi at både kirken og fagbevegelsen må si klart nei til at sparepengene våre i Oljefondet investeres i okkupasjon, sier Håvard Skjerdal, leder i Sabeel Kairos Norge.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også