Tysklands føderale statsadvokat tok mandag ut siktelse mot et irakisk par for slavedrift, tortur og krigsforbrytelser. De skal ha holdt to unge jesidi-jenter som slaver og misbrukt dem seksuelt og fysisk.

Paret, identifisert i tråd med tysk personvernlovgivning som Twana H.S. og Asia R.A., ble i april arrestert i delstaten Bayern. 

Purunge sexslaver

De to er også mistenkt for mellom oktober 2015 og desember 2017, å ha vært medlemmer av Den islamske stat Irak og Syria, opplyser statsadvokaten.

De skal ha holdt en fem år gammel jesidi-jente som slave fra slutten av 2015. Fra oktober 2017 skal de ha utvidet slaveholdet med en 12-årig jente. 

Ektepar fra Irak arrestert i Tyskland, mistenkt for å ha holdt jesidiske barn som slaver

Kjøpt på basar

Ifølge aktoratet kjøpte paret de to barna i en velassortert basar i Irak. Mannen er tiltalt for å ha voldtatt jentene mens kvinnen som god kone skal ha lagt forholdene til rette, sminket og gjort dem innbydende.

Paret skal ifølge påtalemyndigheten, også ha utøvd «grov fysisk vold» mot jentene, tvunget dem til å arbeide kontinuerlig og avstraffet dem fysisk. 

Alt for å ødelegge religionen

Da de forlot Syria i november 2017 skal jentene ha blitt overlevert til andre IS-medlemmer.

– Alt dette tjente organisasjonens mål om å ødelegge jesidi-religionen, heter det fra påtalemyndigheten. 

Jesidiene tror at Gud (Xwede) har overlatt ansvaret for verden til syv erkeengler. Fremst av dem er den falne engel Malek Taus («Påfugl-engelen») som er blitt tilgitt av Gud, og som er gjenstand for kultdyrkelse i form av en påfugl. Malek Taus er av muslimer blitt oppfattet som Satan. Jesidiene er av den grunn blitt beskyldt for djeveldyrkning.

Ufattelig ondskap

I 2014 rapporterte FN at rundt 5000 jesidier var blitt myrdet mens 5000 til 7000 kvinner og barn var blitt  tatt til fange av IS som misbrukte, torturerte, slavebandt, solgte og utnyttet dem seksuelt.

Åtte år siden det rystende folkemordet på jesidiene

Kjøp «Veien fra ateismen til det totalitære» av Olavus Norvegicus.
Du kan også kjøpe eboken.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.