Det hvite hus vil opprette et «White House Faith Office» for å «bekjempe anti-kristne fordommer».

Donald Trump kunngjorde tiltaket på National Prayer Breakfast i Washington DC hvor han også bekjentgjorde at hans forhold til religion er endret efter å ha overlevd valgkampens to attentat.

Stanse anti-kristen virksomhet

– Så lenge jeg er i Det hvite hus skal vi beskytte kristne i våre skoler, i militæret, i regjeringen, på våre arbeidsplasser, på sykehus og offentlige torv. Vi vil igjen samle vårt land som én nasjon under Gud.

Kontorets oppdrag vil ifølge Trump, være «umiddelbart å stanse alle former for anti-kristen vold, virksomhet og diskriminering i den føderale regjeringen. Han nevnte justisdepartementet, skatteetaten og FBI som eksempler på offentlige instanser som har vært «helt forferdelige» mot kristne.

Trumps kritikere kaller «troskontoret» et forsøk på å gjøre USA til en ultrakonservativ kristen-nasjonalistisk nasjon.

Fra presbyterianer til konfesjonsløs

Mot slutten av sin første presidentperiode marsjerte Trump fra Det hvite hus og poserte med en Bibel utenfor St John’s Church efterat demonstranter var ryddet unna.

I 2020 ble han den første amerikanske president siden Eisenhower som skiftet trossamfunn da han gikk fra å være presbyterianer til konfesjonsløs.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.