Etter at Sp forlot regjeringen, varsler partiet nå at det kan bli omkamp om Melkøya.

Flere partier – inkludert Senterpartiet – varsler nå omkamp om elektrifiseringen av gassanlegget på Melkøya. Saken var et av Sp’s største nederlag i regjering.

– Det var et stort tap for oss. Nå må vi se på hvordan vi skal få tatt opp den saken igjen, sier stortingsrepresentant Geir Adelsten Iversen (Sp) fra Finnmark til NTBs Marius Helge Larsen.

Sp har lenge vært klar motstander av elektrifisering av Melkøya, men lot seg overtale av sin regjeringspartner Arbeiderpartiet i 2023.

– Vi ble veldig sjokkert da det kom. Det førte til at vi tapte en sak som var viktig for oss i Finnmark, men også for folk i hele landet, sier Iversen.

Vedum: – Ikke en god løsning

Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum er ikke lenger bundet av sin regjeringspartner, og kan dermed starte kampen for et vendepunkt i Melkøya-prosessen. Dette ble tydelig på NRK Debatten torsdag kveld, hvor han slo fast at han mener at Melkøya-vedtaket var feil.

– Vi kommer til å bruke den muligheten vi har i Stortinget, når vi ser at Equinor leter etter andre løsninger. En av de tingene vi mener vi da bør diskutere, er å ha en lengre konsesjonstid for det gasskraftverket som står der. For jeg mener at den løsningen som har vært lagt, ikke er god, sa Vedum.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) advarte mot å gjøre endringer på Melkøya.

– Det vil være dypt uansvarlig, sa han.

Equinor svir av milliarder på symboltiltak for klimaet som ikke påvirker klimaet

Sp får støtte fra FrP og Rødt

Sylvi Listhaug sier at hun gjerne vil ha med seg Sp på å påføre Ap et Melkøya-nederlag.

– Det vi virkelig håper på, og ønsker å invitere til, er at partiene som nå er imot at man skal gjennomføre det strømranet som er planlagt i Nord-Norge, får stoppet det, sier FrP-leder Sylvi Listhaug til VG.

Også Rødt er klar for en omkamp.

– En ny parlamentarisk sammensetning åpner for et flertall mot elektrifisering av Melkøya. Rødt vil ta opp saken ved første anledning for å få et nytt flertall, sier stortingsrepresentant Sofie Marhaug i Rødt.

Ap og Høyre har ikke flertall alene, påpeker Marhaug.

– For Rødt handler dette om at vi vil ta vare på finnmarksnaturen og reindriften, i tillegg til å holde strømprisene nede, heller enn å grønnvaske Equinor, legger Marhaug til.

SVs energi- og miljøpolitiske talsperson Lars Haltbrekken tror på flertall i Stortinget for endringer i Melkøya-planene – men krever at CO2-utslippene skal kuttes.

– Melkøya har et av de største utslippene i Norge. De utslippene må bort. SV jobber nå med løsninger som bør samle et flertall. Dette er løsninger som kutter utslippene, tar vare på naturen i Finnmark og sikrer samenes rettigheter.

Finnmark-politikeren Iversen sier Sp er klar for kamp.

– Vi har ikke noe ønske om å elektrifisere Melkøya. Vi ser at det tar altfor mye kraft i Finnmark og fører til masse konflikter mellom ulike deler av befolkningen. Både når det gjelder reindrift og fiskere som risikerer å få havvind ute i fiskefeltene, sier han.

Dette vil frigjøre kraft som Finnmark sårt trenger.

Høyre har i utgangspunktet vært for elektrifisering av Melkøya.

– Vi er for elektrifisering, men vi har også sagt at det må skje på en måte som gjør at oljebransjen skaffer nok kraft selv, og at de bidrar til å etablere mer kraft. Vi må sørge for at vi får mer kraft inn i systemet, sa Høyre-leder Erna Solberg da hun kommenterte elektrifisering generelt i Dagsnytt 18 på NRK torsdag kveld.

 


Kjøp «Et varslet energisjokk»!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.