Økokrim har tatt ut siktelse mot to personer i ledende stillinger i DnB Markets. En av dem er Jørn Erik Pedersen som torsdag 9. oktober deltok i et møte med Norges Bank der redningspakken til bankene ble skissert.

Samme ettermiddag og påfølgende fredag solgte DnB Nor statsobligasjoner for 2,3 milliarder kroner. DnB Nor tjente anslagsvis 40 millioner på handelen, og påførte ifølge Dagens Næringsliv andre nordiske banker store tap. Jørn Erik Pedersen er en av avdelingslederne i DnB Markets som sto for salget.

Økokrims tiltale går ut på brudd på verdipapirlovens bestemmelse om innsideinformasjon.

Pedersen har skaffet seg advokat Cato Schiøtz. Schiøtz hevder at hans klient har sjefens fulle støtte. Det er en oppsiktsvekkende uttalelse.

Det er vanskelig å tenke seg at banken kunne solgt statsobligasjoner for 2,3 milliarder på et så sensitivt tidspunkt uten at konsernsjefen visste det. Når advokaten sier han støtter den siktede, får man mistanke om at han forsvarer seg selv.

Jørn Erik Pedersen er en av de siktede. Det bekrefter advokat Cato Schiøtz overfor TV 2.

– Det er grunn til å understreke at Pedersen har konsernsjef Rune Bjerkes fulle tillit. Han føler at han bare har gjort jobben sin, sier Schiøtz.

Det er vanskelig å se hvordan Rune Bjerke kan unngå å gå med i dragsuget. Hvilke politiske følger vil det ha for Stoltenberg-regjeringen?


Økokrim har razzia nå

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.