En syrisk mann som kom til Tyskland i 2015 under Angela Merkels «Wir schaffen das»-politikk, fortsetter å motta sosiale ydelser uten at arbeidsformidlingen krever at han søker arbeid. Begrunnelsen er at mannen anses som farlig og at han «ikke bør provoseres».

Mannen, kjent som Amer G. eller Amer Ghanem i Witten i Nordrhein-Westfalen, har i årevis gjort seg bemerket ved daglige høylytte offentlige resitasjoner av vers fra Koranen gjennom en høyttaler, noen ganger så tidlig som klokken fire om morgenen. Lokalbefolkningen har gjentagne ganger klaget og ordensmakten har hatt jevnlig kontakt med ham.

– Har ingen planer om å arbeide

Ifølge tyske medier som RTL og Bild, skal jobbsenteret i Ennepe-Ruhr i august 2023 ha konkludert med at arbeidsformidling er umulig på grunn av Amer G.s «bakgrunn» og klassifisert ham som «fritatt fra aktivering». Det betyr at han er skånet for de kravene som gjelder andre mottagere av Bürgergeld: regelmessige møter, kravet om aktivt å søke jobb, opplæringsprogrammer og konkrete jobbforslag.

I interne notater skal det ha blitt vist til mannens «bakgrunn» og at «potensielt farlige situasjoner ikke bør provoseres frem». Hans prøvetidsbetjent skal også ha kontaktet jobbsenteret og bedt om at mannen ikke blir provosert.

Amer G. mottar fortsatt rundt 563 euro i måneden i grunnstøtte. Han bor i et herberge for hjemløse og har ikke rett til bostøtte. Han har ifølge egne uttalelser «ingen planer om å arbeide».

Arbeidsdepartementet i Nordrhein-Westfalen har uttalt at det er ulovlig å ta noen ut av arbeidsformidlingen utelukkende av sikkerhetshensyn. Administrasjonen har innledet en gjennomgang av saken.

Merkels «Wir schaffen das»-politikk i 2015 førte til at Tyskland åpnet grensene for over en million flyktninger, hovedsakelig fra Syria. Politikken rystet Tyskland og bidro til sterk polarisering av det tyske samfunn.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.