Blant dem som krysset grensen til den spanske enklaven Ceuta under den massive inntrengningen i slutten av juli, har politiet og Guardia Civil identifisert «minst ti» personer som tidligere er blitt etterforsket, dømt og utvist fra Spania til Marokko for islamsk terrorisme.
Ifølge en rapport i El Español 4. august stammer opplysningene fra antiterror-spesialister ved Comisaría General de Información i det nasjonale politiet og Jefatura de Información i Guardia Civil som har analysert overvåkningsbilder, sosiale medier og grensekameraer.
Kobling mellom irregulær migrasjon og terror
Dette er personer som har utnyttet kaoset til igjen å komme inn på spansk territorium etter tidligere å ha blitt arrestert, dømt og deportert til Marokko for terrorrelaterte forhold. Myndighetene frykter at flere av dem fortsatt befinner seg blant de tusener som ennu ikke er blitt sendt tilbake til Marokko.
Sikkerhetsstyrkene fortsetter analysen av billedmaterialet og det forventes at antallet identifiserte mistenkte med jihadistiske koblinger vil øke når mere materiale blir undersøkt.
Spanske antiterrorstrategier har i flere år påpekt koblingen mellom irregulær migrasjon og terrorister, spesielt i forhold til Sahel-regionen og Maghreb.
Utvisade jihadister fanns bland dem som stormade sig in till Ceuta.
Antiterrorspecialister utreder och har upptäckt personer misstänkta för jihadistiska brott. https://t.co/MIlIIETRW9— Andreas (@mrpappok) August 5, 2026
Data fra innenriksdepartementet publisert i 2022 viste at minst 15 terrormistenkte muslimer hadde brukt menneskesmuglingsnettverk for å komme inn i Spania.
Åtte prosent av de 191 radikale muslimene som ble arrestert mellom 2018 og 2022, var papirløse migranter.


