Donald Trumps medieselskap har drøftet å kreve opptil 100.000 dollar i måneden for lynrask tilgang til presidentens innlegg på Truth Social, skriver Financial Times.

Trump Media & Technology Group har oppgitt prisen i samtaler med mulige kjøpere av datatjenesten «Truth API». Tjenesten skal gi profesjonelle investorer og tradere tilgang til Trumps innlegg noen millisekunder før de blir synlige på selve plattformen, ifølge Financial Times.

Slike små tidsforskjeller kan være avgjørende for algoritmestyrte handelsfirmaer og hedgefond som handler automatisk, ettersom Trumps innlegg jevnlig utløser store bevegelser i aksje-, valuta- og råvaremarkedene.

– Folk kommer til å betale fordi de må. Ligger du etter på slike nyheter, blir du knust, sier en leder i et hedgefond til avisen.

Sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets mener det minner om korrupsjon, og kaller grepet «grunnleggende feil».

– Det ville vært utenkelig at en statsleder i noe annet land kunne gjort noe tilsvarende, sier han til E24.

Saken har skapt reaksjoner på Wall Street fordi investorer i praksis kan bli nødt til å betale et selskap knyttet til presidentfamilien for rask tilgang til markedsdrivende informasjon.

Trump Media kontrollerer Truth Social og er i hovedsak eid av Trump-familien. Selskapet har ikke besvart henvendelser fra Financial Times om saken.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også