Belgia startet VM dårlig, men krabbet seg videre fra gruppespillet. Så kom 16-delsfinalen mot Senegal.

En mirakuløs opphentning førte til at Belgia i dag spiller 8-delsfinale mot USA. Jeg har tippet på Belgia-seier, men heier på hjemmelaget USA.

For når har egentlig Belgia gjort noe bra for oss nordmenn? De spiser blåskjell med pommes frites og majones, og kan jo ikke lage skikkelig vafler engang!

Belgia skaper sjanser rett fra start. Tielemans får mulighet først fra returrommet, men blir blokkert. Castagne skyter og treffer det venstre krysset. USA-keeper Freese får fingrene på ballen, en flott redning! Alt dette skjer i løpet av det første minuttet, omtrent.

USA roter defensivt, og etter 8 minutter tar Belgia ledelsen 1-0 ved Charles De Ketelaere. Elendig forsvarsspill av USA.

Belgia er klart best de første 20 minuttene, USA virker tannløse.

I det 22 minutt roter forsvaret det til igjen, men blir reddet av flaks. Nå må de for pokker våkne hvis de ikke skal bli knust og totalt ydmyket! De får en liten pust i bakken på grunn av de idiotiske drikkepausene.

Belgia har ikke vært spesielt gode, det er USA som ikke har møtt opp på jobb. Publikum synger Livin’ on a Prayer av Bon Jovi. God idé, tenker jeg – men en bedre ide er kanskje å starte og spille fotball?

De hever seg litt, klarer å holde ballen litt, men misser i siste ledd.

Så utligner USA!

Rett før halvtimen får USA frispark i gunstig posisjon, opp mot 25 minutter. Malik Tillman kliner til, ballen skifter retning via muren, og ender i nettet. Herlig!

Men dette gidder ikke Belgia å bli med på, så omtrent rett etter avspark får Trossard ballen på venstresiden. Han kommer seg til dødlinja og legger inn med perfeksjon. De Ketelaere er suveren i duellen med USA-kaptein Ream foran mål. 2 mål av De Ketelaere, ett av USA.

USA-manager Pochittino er rasende, med god grunn. USAs forsvarsspill er ikke-eksisterende. De amerikanske spillerne virker ute av stand til å forstå hva slags begivenhet de faktisk deltar i. De er i ferd med å gi fra seg muligheten til å gå videre til kvartfinale i fotball-VM!

Etter 38 minutter får Belgia en god mulighet etter corner. Keeper Freese redder enkelt. Det er uansett klasseforskjell på lagene nå, og da har ikke Belgia giret skikkelig opp ennå.

Noen minutter senere leverer Trossard nok et perfekt innlegg. Han har vært god så langt i dag. Lukebakio får en kjempesjanse, men klarer ikke treffe mål fra kort hold med hodet.

Hodespill var en av mine største styrker da jeg spilte fotball frem til jeg måtte iføre meg uniform, så den delen av fotballen kan jeg faktisk mye om, etter å ha blitt lært opp av noen av de aller beste nordmenn på feltet den gangen, i steinalderen.

Her burde Belgia ha ledet 3-1.

USA får til en liten mulighet fær dommeren sender spillerne til pause. Det ser mørkt ut for USA, men en pause kan forandre alt. Tribunen danser til Jump av Van Halen over høyttaleranlegget i pausen, ren Americana.

Andre omgang

USA virker friskere etter pausen, og får til noen nesten-sjanser. Jeg tipper Pochettino har gitt sine tropper klare beskjeder i garderoben. USA hever seg betydelig. Men det mangler litt på skills, særlig når det gjelder presisjon i pasninger, demping av ball og ikke minst forsvarsspill.

Men USA er inne i kampen nå. En dårlig dommer nekter å dele ut åpenbare frispark til USA, han virker kjøpt og betalt.

Så vil USAs keeper Freese bidra til det elendige defensive spillet USA har levert. En av de verste keepertabbene i VM-historien. Freese kommer ut og avverger en pasning. Men i stedet for å klarere, så donerer han ballen til Vanaken, som kan plassere ballen i et tomt mål fra langt hold i det 57. minutt.

Belgia leder 3-1 etter en katastrofal, unødvendig og idiotisk tabbe av Freese. Det virker utenkelig at USA kan snu dette, de virker heller ikke tro på dette selv.

Uten at det skjer så mye mer enn en dødskjedelig drikkepause passeres 70 minutter. USA virker ferdig.

Etter 78 minutter får USA omsider en målsjanse igjen! Skuddet fra Berhalter går like til side for målet til Belgias keeper Courtois.

Noen minutter senere kommer den mye omdiskuterte Balogun alene med keeper, men klarer ikke å utnytte muligheten.

Ordinær tid renner ut, og det er lagt til kun 4 minutter. USA har levert en elendig kamp, men bør være stolte av å nå 8-delsfinalen.

Samtidig bør hele nasjonen USA føle stolthet over å ha vært den viktigste arrangøren av tidenes flotteste fotball-VM, og vi har ikke startet med kvartfinaler ennå!

Lukaku gnir det inn ved å øke Belgias ledelse til 4-1. Takk for festen, USA! Belgia møter Spania i kvartfinalen på Los Angeles Stadium fredag 10. juli klokken 21.00.

Alle de tre vertslandene gikk videre fra gruppespillet, og har derfor bidratt sterkt til denne festen. Men alle de tre lagene røk ut i første runde av sluttspillet, noe som var forutsett av enkelte fotball-entusiaster, som undertegnede.

 


Kjøp Paul Grøtvedts bok! Kjøp e-boken her.

Ytringsfriheten er under angrep. Abonner på frie og uavhengige Document.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.