Uroen og motstanden mot innvandrere fortsetter å øke i Sør-Afrika. Dette melder Deutsche Welle (DW) og Radio France Internationale (RFI).
Regjeringene i Nigeria og Ghana tilbyr å fly borgere hjem fra Sør-Afrika etter en bølge av angrep rettet mot innvandrere.
Mer enn 1000 nigerianere i Sør-Afrika har meldt seg på et program for frivillig hjemreise, opplyste Nigerias utenriksdepartement fredag.
Det nigerianske utenriksdepartementet og sørafrikanske innvandringsmyndigheter gjennomfører en vurdering for å avgjøre hvem som er kvalifisert for programmet.
Sørafrikanske myndigheter har gått med på å frafalle straffer for visumbrudd, som for eksempel å ha oppholdt seg i landet lenger enn tillatt. Personer som står overfor strafferettslig tiltale, vil imidlertid ikke være kvalifisert til å forlate landet.
«Det totale antallet er ikke klart ennå», sa Kimiebi Ebienfa, en talsperson for Nigerias utenriksdepartement. «Vi forventer over tusen personer».
Sør-Afrika har opplevd en ny bølge av protester mot ulovlige innvandrere i år. Noen av disse protestene er blitt voldelige.
Ofrene har beskrevet aggressive folkemengder som går fra dør til dør og krever at afrikanske migranter forlater landet.
Demonstrantene anklager afrikanske innvandrere for å begå kriminalitet og ta jobbene deres – påstander som forsterkes av høy arbeidsledighet, fattigdom og ineffektiv politiinnsats.
Sør-Afrika har en av verdens høyeste arbeidsledighetsrater, rundt 33 %.
En gruppe har til og med stilt et ultimatum der de krever at illegale migranter skal utvises innen 30. juni, noe som har ført til frykt for ytterligere vold.
I en hendelse i mai ble angivelig fem etiopiske innvandrere drept i Johannesburg. I juni opplyste Mosambik at fem av landets statsborgere ble drept under antiinnvandrer-vold i Western Cape.
Sørafrikanske myndigheter har fordømt volden og lovet å slå ned på «fremmedfiendtlige handlinger».
Ghana repatrierte rundt 300 personer på et fly til Accra i forrige måned.
Hundrevis flere ghanesere forventes å følge etter.
Etiopia forbereder seg også på å repatriere sine borgere, sa Ebienfa.
Også andre land, blant annet Kenya, Lesotho og Zimbabwe, har oppfordret sine borgere til å utvise forsiktighet i Sør-Afrika.
Antallet innvandrere i Sør-Afrika er gjenstand for mye spekulasjon. Estimater varierer fra 4 millioner til 15 millioner mennesker.


