Keir Starmer varslet at britene skulle bli mer pågående overfor skip i den russiske skyggeflåten som går gjennom Kanalen. Men Starmer har gjort opp regning uten vert. Marineoffiserer ved marinens hovedkvarter sier til Mail on Sunday at Storbritannia simpelthen ikke har skip til å utføre jobben. De må be den franske marine om hjelp. En nasjonal ydmykelse.

Det ble nylig kjent at russiske ubåter hadde vist uvanlig og langvarig interesse for kablene som går gjennom Nordsjøen. De ble overvåket av britene og Norge.

Det reiser spørsmålet om kapasitet, og marineoffiserene må åpent tilstå: De har ingen.

Men denne avisen (Daily Mail) har forstått at stabsoffiserer ved marinens hovedkvarter på HMS «Excellent» i Portsmouth har arbeidet med beredskapsplaner for å motvirke russiske tankskip i «skyggeflåten» siden statsministeren i forrige måned kunngjorde at Storbritannia ville stoppe (borde og beslaglegge) dem.

De har konkludert med at de trenger fransk hjelp til eventuelle bordingsoperasjoner utført av Royal Marines og «overvåking» fra overflateflåtens fartøyer.

Det er rundt 120 skip i den franske marinen – rundt 45 flere enn britene har. Frankrike har også flere fregatter og jagere – 25 – som alle kan frakte helikoptre og er mer moderne enn de britiske.

En høytstående militærkilde sa: «Vi ville måtte be vår eldste fiende om hjelp i Den engelske kanal.

«Vi har rett og slett ikke nok krigsskipskapasitet til å sikre kystlinjen uten støtte fra franskmennene.

«Hvis politikerne sier at vi kan klare det på egen hånd, tar de feil. Vi trenger hjelp. Ærlig talt trenger man ikke være rakettforsker for å se at flåten sliter med å oppfylle operative forpliktelser.»

De la til: «Vi har jobbet med en plan for å bruke franske ressurser til å styrke etterretningen og øke sikkerheten i våre farvann. Den vil være basert på rammeverket vi har sett med Joint Expeditionary Force, der nasjoner som Sverige, Danmark og Norge deler ressurser og etterretning for å gi juridisk, politisk og militær styrke til å forstyrre disse skipene.

«Vi mangler fregatter, jagere og ubåter – dessverre er det et faktum. Når det er sagt, planlegger og forbereder vi oss – det er opp til Downing Street å godkjenne og beordre oss til å gjennomføre den politiske linjen.»

Det er lenge siden britene hersket på verdenshavene. Nå klarer ikke marinen en gang å beskytte sine egne farvann.

Putin sendte et av sine krigsskip til å eskortere en skyggetanker gjennom Kanalen nylig.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-15725411/Le-Humiliation-Navy-faces-begging-French-fleet-Chagos.html

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.