Etter å ha stemplet FrP og Carl I. Hagen som mørkemenn i årevis, reiser Arbeiderpartiets Kjersti Stenseng til Danmark for å selge inn deres politikk som sin egen. Det er ikke bare dobbeltmoral, det er et hån mot velgernes hukommelse.
Det er nesten så man ikke tror det man ser. Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) har tatt turen til København for å la seg «inspirere» av danskenes utlendingspolitikk. Med et bredt smil forteller hun nå at Ap vil vurdere å ta statsborgerskapet fra personer med dobbelt statsborgerskap som begår alvorlig gjengkriminalitet.
– Det er veldig alvorlig å begå alvorlig gjengkriminalitet, sier Stenseng til TV 2, med en mine som om hun nettopp har oppfunnet kruttet.
Virkelig, Stenseng? Har det gått opp for dere nå?
Frekkhetens nådegave
I tiår har Carl I. Hagen, Fremskrittspartiet og fornuftige samfunnsdebattanter advart mot utviklingen. I tiår har de foreslått nøyaktig det Stenseng nå lanserer: At kriminelle innvandrere som truer samfunnssikkerheten må miste retten til å være her.
Hver gang forslaget har kommet fra høyresiden, har Arbeiderpartiet og venstresiden stått klare med stemplingsmaskinen. Det har vært snakk om «kaldt samfunn», rasisme og umenneskelighet. Men nå, når virkeligheten treffer Ap midt i ansiktet og gjengkriminaliteten er ute av kontroll, da tar Stenseng på seg silkehanskene og stjeler klærne til dem hun har hånet.
Hun eier ikke skam. Å presentere dette som et ansvarlig Ap-grep, uten å komme med en uforbeholden unnskyldning til FrP for årevis med demonisering, vitner om en arroganse av en annen verden.
For lite, for sent
Dagens regelverk, som Ap har forsvart med nebb og klør, er en vits. I dag mister du i praksis bare statsborgerskapet hvis du har begått folkemord eller terrorhandlinger. Voldtekt, drap og grov vold har ikke vært nok.
Nå sier Stenseng at et norsk statsborgerskap skal «henge høyt» og at det er et privilegium. Det er nye toner fra et parti som har delt ut statsborgerskap som om det var reklamebrosjyrer i postkassa.
Fremskrittspartiets Erlend Wiborg treffer spikeren på hodet når han påpeker at regjeringens forslag både er for lite og kommer altfor sent. FrP har foreslått dette gjentatte ganger, men blitt nedstemt. Mens Stenseng nå kun vil utrede dette for gjengkriminelle, mener FrP at alle som begår grove forbrytelser som voldtekt og drap har forbrutt sin rett til å være i Norge.
Det burde være en selvfølge.
Panikk i leiren
Det vi er vitne til er ikke en ideologisk oppvåkning hos Arbeiderpartiet. Det er ren og skjær panikk. De ser at det multikulturelle prosjektet slår sprekker, og de ser meningsmålinger som sender dem mot stupet.
Samtidig står MDG og Arild Hermstad på sidelinjen og babler om at dette er «Trump-politikk» og brudd på menneskerettighetene. Det viser bare hvor fjernt venstresiden står fra vanlige folks trygghetsfølelse.
Kjersti Stenseng kan reise til Danmark så mye hun vil og late som hun er handlekraftig. Men velgerne glemmer ikke hvem som åpnet dørene, og hvem som advarte mot konsekvensene.
At hun nå prøver å ta æren for FrPs politikk er ikke bare frekt – det er patetisk.
Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.

