I det første kvartalet med Norgespris betalte husholdningene i Sør-Norge mer for strømmen enn normalt. Før eksportkablene til Tyskland og Storbritannia var strømprisen i nord og sør omtrent den samme. Nordlendingene er enn så lenge velsignet med normalpris.
Med lovnaden om Norgespris holdt regjeringen strømprisen unna valgkampen, som handlet om Gaza og gratisferger. Norgespris – fastpris på 40 øre før moms – ble tilbudt alle husholdninger fra og med 1. oktober.
Å ta imot tilbudet ga mening i Sør-Norge, sør for Dovre og Sognefjorden. Der har markedsprisen vært nesten én krone kilowattimen før moms de siste fem årene. I Nord-Norge ga det ingen mening å ta imot tilbudet, ettersom prisen der har ligget på 26 øre i snitt i samme periode, ifølge tall fra NordPool.
I Midt-Norge ser det ut til at det kan lønne seg med Norgespris fremover, ettersom markedsprisen der har gått til værs siden Statnett satte i drift den oppgraderte kraftlinjen mellom Aurland og Sogndal.
Av NordPool-data kan man observere hvordan prissjokket i Sør-Norge i uke 47 forplantet seg gjennom denne kabelen til Midt-Norge. Det påvirket også prisen i Nord-Norge, men midlertidig enn så lenge.
I et historisk perspektiv ser vi hvordan prisene i nord og sør var omtrent de samme i alle år frem til eksportkablene til Tyskland kom i drift på tampen av 2020. Da skilte disse prisene lag. Gapet økte med igangsettelse av kabelen til England høsten 2021. Deretter har det vært et permanent prisgap mellom sør og nord.

Strømprisen i Kristiansand og Tromsø før og etter eksportkablene til Tyskland og England kom i drift.
Det er derfor god grunn til å hevde at normalprisen er den samme som nordlendingene enn så lenge nyter godt av.
Eksportrekord
Det ble satt ny netto eksportrekord i fjor. Vi eksporterte 25 TWh (25 milliarder kilowattimer) mer enn vi importerte, tilrettelagt med eksportkablene til Tyskland og England. Den forrige rekorden på 20 TWh ble satt i 2020, med redusert innenlandsk forbruk pga. nedstengning og rekordhøy nedbørsmengde.
I fjor var det mindre nedbør enn normalt, ifølge NVE, og rekordlite snø i fjellet i Sør-Norge ved inngangen til året. Likevel ble det eksportert mer enn noensinne. Resultatet av denne praksisen kan leses av NVEs magasinstatistikk, som viser lavere enn normal magasinfylling i Sør-Norge ved inngangen til 2026.
Derfor ligger det an til fortsatt høy markedspris på strøm i Sør-Norge. I Midt-Norge er fyllingsgraden over normalt nivå. I Nord-Norge er det rekordhøy fyllingsgrad, som normalt gir grunnlag for lavere pris enn normalt fremover.
Gjennomsnittlige strømpriser i Norge i 2025:
| By (strømregion) | Snitt strømpris i 2025 (øre/kWh) | Snitt strømpris i 4. kvartal (øre/kWh) |
| Oslo (NO1) | 68,4 | 77,5 |
| Kristiansand (NO2) | 76,7 | 82,0 |
| Bergen (NO5) | 55,0 | 74,2 |
| Trondheim (NO3) | 24,7 | 47,2 |
| Tromsø (NO4) | 10,2 | 24,3 |
Gjennomsnittlig strømpris før moms i 2025 og 4. kvartal i 2025
900 kroner for mye pr. målepunkt
Husholdningenes strømforbruk i 4. kvartal i fjor var anslagsvis 11,6 TWh. Av dette forbruket sto Sør-Norge, sør for Dovre og Sognefjorden, for 8,4 TWh.
Antall målepunkter i privat eie i Sør-Norge (NO1, NO2 og NO5) anslås av SSB og Elhub til 1,8 millioner.
Per januar i år hadde kun 47 prosent av disse valgt Norgespris – 40 øre fastpris pluss moms.
Med Norgespris betyr dette at gjennomsnittskostnaden for strømmen pr. måler var 2300 kroner inkludert moms i fjerde kvartal. Nettleien kommer i tillegg. For målerne uten Norgespris var prisen selvsagt høyere, ref. markedsprisene i NO1, NO2 og NO5 i tabellen over.
Men hadde disse målerne stått i Nord-Norge (NO4), ville prisen med moms vært 1400 kroner, uten Norgespris.
Ergo betalte folk 900 kroner mer pr. måler i Sør-Norge enn om prisen hadde vært som i Nord-Norge, slik den også var i Sør-Norge før kablene til Tyskland og England kom i drift.
Kjøp «Et varslet energisjokk»!


