Norge vil være flinkest i klassen, enten det er i EU eller FN. Regjeringen har nå sendt inn klimamålene til FN, slik at det nå er offisiell politikk: Norge skal kutte CO2-utslipp med 70–75 prosent innen 2035. Det er økonomisk og samfunnsmessig umulig, men likevel er regjeringen stolt. Det er som å være stolt over at man vedtar vanviddspolitikk. Signaleffekten til embetsverk og fagfolk er betydelig: Regjeringen viser at den ikke bryr seg om realiteter.
Gjelder dette også på andre områder, for eksempel krigen i Ukraina? Europa kan ikke få i pose og sekk. Men det skal rustes opp samtidig som man skjærer ned på utslipp. Det går ikke i hop.
Det som gjør det alvorlig, er at galskapen gjelder hele kontinentet. I all stillhet legger bedrifter ned eller flytter utenlands. Europa blir et kinesisk protektorat.
– Vi melder inn et ambisiøst klimamål for 2035. Det kan vi være stolte av, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.
Regjeringen slet lenge med å få flertall i Stortinget for sitt foreslåtte klimamål, men etter en kronglete forhandlingsrunde og en intens innspurt lyktes det:
Ap, Høyre og Venstre gikk sammen om kuttet på 70–75 prosent.
Opprinnelig ville regjeringen ha et bredt forlik.
– Vi styrker nå klimamålene våre ytterligere, så vi kommer nærmere målet om å begrense oppvarmingen til 1,5 grader, sier Bjelland Eriksen.
Norges nye klimamål for 2035 kommer i tillegg til det eksisterende klimamålet for 2030. Begge målene er lovfestet i klimaloven og meldt inn til FN under Paris-avtalen.
