NRKs Midtøsten-korrespondent Yama Wolasmal tildeles Erik Byes Minnepris for 2025. Han ble nominert for sitt fremragende, balanserte, informative og modige virke som utenriks­reporter i konflikt­områder, skriver Protest­festivalen, som deler ut prisen under festivalen Kristiansand 16. september. Wolasmal har tidligere i år også fått Sønsteby­prisen for 2025.

Erik Byes Minnepris skal deles ut av Erik Byes barn, som også er de som har valgt ut prisvinner blant syv nominerte. Protest­festivalen oppgir ikke hvem de andre nominerte var i sin omtale av pris­utnevnelsen. Der skriver de blant annet at Wolasmal er født i Kabul i Afghanistan, og i dag er bosatt i Beirut det meste av tiden. Tre måneder gammel ble han med da foreldrene flyktet til Pakistan. Han kom til Norge som kvote­flyktning i 1986 og vokste opp på Grünerløkka i Oslo med foreldre og ti søsken.

Wolasmal får mange priser

De nevner også noen av de andre prisene han har blitt tildelt den siste tiden, som at han i 2016 ble tildelt TV-prisen av Riksmåls­forbundet for fremragende språkbruk. I 2024 fikk han Ingrid Aunes minnepris for rapportering fra flere av verdens tøffeste konflikt­soner. I samme år ble han tildelt pris fra Inter­national Reporters for sine intervju med ledende israelske og palestinske talspersoner. Wolasmal har også fått pris fra Dagbladet og Se og Hør i nyere tid.

Det nevnes ikke at mange oppfattet det nesten som at Wolasmal «avhørte» jødiske Ervin Kohn i hans intervju med ham for Urix nylig, der Kohn forsvarte Israels rett til å forsvare seg. Det ble strid om programmet i etterkant, blant annet omtalt av Document.

Protestfestivalen nevner i sin omtale at Yama Wolasmal har utgitt selv­biografien Det jeg så – Flukten, familien og livet som krigs­reporter, men refererer ikke at familien ferierte i landet de flyktet fra, Afghanistan, under oppveksten hans, noe Wolasmal skriver om. De nevner heller ikke at faren Mohamad Hassan Wolasmal var så populær blant Taliban at han ble hentet fra Oslo til Afghanistan som rådgiver for terror­organisasjonen da de tok over landet i forrige runde. Noe som Wolasmal også skriver om i boka, en biografi omtalt av Document. Der fremkommer det også at den pris­belønnede er uten utdanning, at han gjorde en lynkarriere i norske medier, og at han i halvannet år oppholdt seg i Afghanistan og jobbet for en statskanal i Kina. Og i dag altså med et av de mest privilegerte oppdragene for nordmenns statskanal.

Andre som har fått Erik Byes Minnepris tidligere, er Åge Aleksandersen, da den første gang ble utdelt, i 2005. Siden har blant annet Erling Borgen, Mads Gilbert, Bob Geldof, Dalai Lama, Jon Michelet og Leo Ajkic fått den.

Pris for å påvirke samfunns­utviklingen

Protestfestivalen skriver på sine nettsider at minneprisen i Erik Byes navn skal gå til «en person som over en lengre periode har framvist et uredd og brennende engasjement for å påvirke samfunns­utviklingen i positiv lei lokalt, nasjonalt eller inter­nasjonalt». Videre skriver de at:

«Vedkommende må ha framvist mot til å gå mot strømmen og de mote­riktige stand­punkt, til kompromiss­løst å kjempe for rett­ferdig­het, fred og menneske­verd. Protest­festivalens minne­pris­råd nominerer kandidater. Avgjørelsen tas i samråd med Erik Byes nærmeste familie.

Erik Byes Minnepris er en statuett i bronse, laget av billed­hugger Arne Vinje Gunnerud (1930-2007).
«Gunnerud var elev av Per Palle Storm 1952-55. Han brøt tidlig med den klassiske tradisjonen, og med basis i arkaisk og primitiv kunst skapte han sin særpregede motivkrets og stil. Her fant han et visuelt språk og symbolikk som gav muligheter for å gå inn i fundamentale spørsmål,» skriver protestfestivalen om prisstatuetten, som nå havner på en hylle i Beirut, må en anta.


Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

 

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! Eboken kan du kjøpe her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.