Er vi i ferd med å få «engelske tilstander» i norske medier? Hvor man ikke legger bånd på seg og regisserer nyheter som gir maksimal effekt? Saken om Ditlev-Simonsen har en del slike ingredienser.

Idag griner meningsmålinger som senker Høyre fra forsidene. Budskapet om krisen i Høyre males ut over flere sider. Men to setninger slår bena under hele skuespillet:

Tallene viser at Høyre ikke blir straffet av velgerne på grunn av bankkontoavsløringen. Høyre går frem tre prosentpoeng i forhold til målingen som ble gjennomført før avsløringen rundt ordfører Ditlev-Simonsen.

De to setningene står innsprengt i en sak om «Høyre tilbake i 11 av 15 byer», saken handler ikke direkte om Ditlev-Simonsen. Men det er artikkelens innfallsvinkel:

En allerede alvorlig situasjon for Høyre blir bare verre. Mandag innrømmet ordfører Per Ditlev-Simonsen at han ikke skattet av en hemmelig konto i Sveits.

Til venstre står målingen for Oslo, der første spørsmål er hvem man foretrekker som ordfører. Høyre går svakt frem fra 24,8 til 25 %. Det er stikk i strid med alt avisene og etermediene har kjørt på de siste dagene. De driver rett og slett regissert journalistikk. Selv når en måling viser at deres oppslag er feil, ignorerer de fakta.

Yrkesetisk er det uforsvarlig.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.