USAs president Donald Trump sier USA skal «bombe dritten ut av» Oman dersom de står i veien for en avtale med Iran om Hormuzstredet.
Trump kom med uttalelsen i et intervju med Trey Yingst fra Fox News mandag, samtidig som våpenhvilen mellom USA og Iran snart utløper.
«Hvis Oman legger seg i veien, skal vi bombe dritten ut av dem,» sa Trump.
Trump truet også i mai med å bombe Oman hvis landet ikke «oppførte seg ordentlig», også den gang i forbindelse med forhandlingene om Hormuzstredet.
«Oman vil oppføre seg akkurat som alle andre. Ellers må vi sprenge dem i luften. Det forstår de. Det går bra med dem.»
Oman har lenge vært en alliert av USA, men forsøker samtidig å innta en meglerrolle i konflikten mellom USA/Israel og Iran.
Utspillet vil trolig skape reaksjoner, særlig etter at det kommer rett etter av USA avlyste en øvelse med Sør-Korea på grunn av deres manglende vilje til å støtte USA i angrepene mot Irans utvikling av kjernefysiske våpen.
Trump minner Sør-Korea om at de har en nabo i nord som har atomvåpen. Da ville det kanskje være klokt å tenke både på sine egne og verdens interesser. Trump ønsker å stå på god fot med Nord-Korea, og nedskalerer den militære aktiviteten med Sør-Korea.
NATO-landene i Europa har heller ikke vist noen interesse for å bidra til en gjenåpning av Hormuzstredet. Flere europeiske land, deriblant Spania, har nektet amerikanske krigsfly å passere deres luftrom. Dette til tross for at det er europeiske land som rammes hardest av blokaden, som har presset oljeprisen i været.
Den norske statskassa på sin side casher inn på det som skjer. Oljefondet hadde rekordhøy avkastning første halvår. Men norske bilister, transportnæringen og forbrukere rammes av de høye drivstoffprisene.
Dette kommer i tillegg til skyhøye strømpriser siden den første utenlandskabelen åpnet i mai 2021, og alle de andre prisøkningene dette har ført til.
Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!
Flere artikler i denne serien
- Iran-krigen skaper problemer for Trump
- Iran gambler på en eskalering mot USA med et overraskende angrep
- Iran truer førstedame Melania Trump og sønnen Barron med urovekkende KI-video
- Irans beste missiler blir stadig farligere
- Oljeprisen over 100 dollar fatet igjen for første gang siden mai
- USA gjennomfører luftangrep på dagtid i Hormuzstredet
- Storbritannia forbyr Irans revolusjonsgarde
- Israel skal ha advart USA om at Iran planla nye attentat mot Trump
- Trump skiftet fly på vei hjem fra NATO-toppmøtet i Ankara, trusler fra Iran skal ha vært årsaken
- Netanyahu: Iran og Hizbollah skal «ikke spille noen rolle i Libanon»
- Iran vant krigen mot USA, mener et klart flertall i Israel
- Iran sier de stenger Hormuzstredet etter israelske angrep på Libanon
- Israelsk minister: – Hele Libanon må brenne
- Iran-avtale signert av Trump på slottet i Versailles
- – Avtalen signert
- Iran sier de har angrepet mål i Bahrain og Kuwait
- USA bomber Iran for andre natt på rad
- Iran angrep amerikanske baser i tre land
- USA sier at angrepet er avsluttet, Iran varsler svar
- USA har angrepet Iran som gjengjeld for nedskutt helikopter
- Sjansene øker for at Iran-krigen fortsetter
- Iran sier de har gjennomført angrep i Irak
- Trump ber Israel om å ikke gjengjelde Irans rakettangrep
- Victor Davis Hanson: Irans spill er «svært merkelig»


