Minst 14 mennesker ble drept da en selvmordsbomber gikk til angrep mot en gruppe som demonstrerte ved en politistasjon nordvest i Pakistan, ifølge myndighetene.

Angrepet skjedde søndag i byen Kabal, som ligger i Swat-dalen i provinsen Khyber Pakhtunkhwa. Demonstrantene hadde samlet seg i nærheten av en politistasjon, der de ropte slagord mot væpnede grupper og ba om fred, opplyser distriktspolitisjef Omar Khan. (NTB-AP-AFP)

Ifølge Khan detonerte selvmordsbomberen sprengstoffet etter at politiet forsøkte å stoppe og ransake ham ved inngangen til politistasjonen. Politisjefen opplyste at politiet fortsatt er i høy beredskap.

«Sikkerhetsstyrkene har sperret av området, og det pågår en etterforskning for å samle inn ytterligere bevis.»

Minst fem politibetjenter er blant de drepte. Talsperson for nødetatene, Bilal Faizi, bekrefter at selvmordsbomberen gikk til angrep mot titalls mennesker som deltok i en demonstrasjon for fred.

Islamister mistenkes å være ansvarlige for terroren.

Swat-dalen var i sin tid kjerneområde for militante islamister som håndhevet en streng tolkning av islamsk lov. I 2007 ble de drevet ut av området under en omfattende pakistansk militæroffensiv som endte med at myndighetene gjenvant kontrollen.

Nå kjemper myndighetene igjen mot et økende opprør fra pakistanske Taliban, Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP). En militærtalsmann opplyste fredag at 819 sikkerhetsstyrker og sivile er drept i angrep fra militser og påfølgende militæroperasjoner hittil i år.

Pakistans innenriksminister Mohsin Naqvi fordømmer angrepet og kondolerer til ofrenes etterlatte. Ingen gruppe har så langt tatt på seg ansvaret for søndagens angrep.

 


Kjøp Jean Raspails roman «De helliges leir»! Du kan også kjøpe den som e-bok.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.