En ny Gallup-meningsmåling viser at amerikanernes støtte til LGBTQ+-spørsmål har flatet ut og begynt å synke, og at færre amerikanere nå støtter ekteskap mellom personer av samme kjønn eller anser homofile forhold som moralsk akseptable.
Dette er nye toner og skaper problemer for homo-lobbyen, som står sterkt i Europa. Den er blitt koblet til EUs siviliseringsprosjekt, men forkastes av amerikanerne. Mer trøbbel i forbindelsen over Atlanteren.
Undersøkelsen, som ble offentliggjort onsdag, viser at selv om et flertall av amerikanerne (65 %) fortsatt støtter lovlig ekteskap mellom personer av samme kjønn, har tallet falt med seks prosentpoeng fra toppnivået i 2022 og 2023. Samtidig har den moralske aksepten av homofile og lesbiske forhold sunket til 62 %, noe Gallup sier er det laveste nivået siden 2016.
Den offentlige aksepten av kjønnsbekreftende behandling har opplevd en enda brattere nedgang de siste fem årene. I dag mener bare 38 % av amerikanerne at det er moralsk akseptabelt å endre kjønn, en nedgang på åtte prosentpoeng siden 2021, mens et flertall på 57 % anser det som moralsk galt.
Kjønnsskifte har altså utløst en backlash.
Men det er blant Republikanere og Uavhengige velgere. Demokrater står fast på homopolitikkens side, men deres problem er at de er for nedadgående. Det er konservative vinder som blåser over Amerika.
Det politiske skiftet kommer tydelig til uttrykk i holdningene til ekteskap mellom personer av samme kjønn. Blant republikanerne har støtten til lovlig ekteskap mellom personer av samme kjønn stupt til 37 %, ned fra det flertallet på 55 % som ble registrert i 2021–2022.
De uavhengige opplevde også et fall på seks prosentpoeng til 67 %, mens demokratene har holdt seg stabile på 87 % siden 2022.
Et lignende mønster viste seg i synet på moraliteten ved likekjønnede forhold. Blant republikanerne falt aksepten med 21 prosentpoeng til 35 %, noe som er et nivå som ikke har vært sett siden 2005–2014. De uavhengige hadde en nedgang på åtte prosentpoeng, til 64 %, mens det ikke var noen vesentlig endring blant demokratene, som lå på 81 %.
