En tidligere straffedømt norsk mann i 50-årene er siktet i Lørenskog-forsvinningssaken. Mannen er blitt hemmelig etterforsket i årevis, ifølge forsvareren.
– I forbindelse med etterforskningen av en mistenkt i saken, ble det besluttet å gjøre beslag, skriver påtaleansvarlig Guro Holm Hansen, som leder Lørenskog-etterforskningen, til NRK
lørdag.
Siden saken etterforskes som drap, er mannen formelt siktet for drap eller medvirkning, men det foreligger likevel ingen konkret siktelse mot mannen, opplyser Hansen. En person blir nemlig automatisk siktet i en sak dersom politiet beslutter å gjøre beslag mot vedkommende.
Politiet ser foreløpig ingen behov for ytterligere rettslige skritt mot mannen utover beslaget, skriver Hansen, som legger til at Lørenskog-etterforskningen fortsetter videre.
Det nærmer seg åtte år siden 68 år gamle Anne-Elisabeth Hagen forsvant fra sitt hjem i Lørenskog. Saken er fremdeles uoppklart, og Hagen har aldri blitt funnet.
VG
skriver at mannen er i 50-årene, norsk statsborger og tidligere straffedømt i Norge.
– Min klient ble i forrige uke gjort kjent med at han i flere år har vært gjenstand for hemmelig etterforskning, og at han er siktet i forbindelse med forsvinningen av Anne Elisabeth Hagen, sier mannen forsvarer, advokat Victoria Holmen.
– I forrige uke konkluderte politiet med at det ikke lenger var grunnlag for å holde etterforskningen skjult overfor min klient, sier Holmen i en pressemelding fra Elden Advokatfirma.
Hun mener siktelsen er et resultat av at politiet tidligere har innhentet teledata og bompasseringer om den siktede. Det er tidligere kjent at politiet har gått gjennom enorme mengder data om biler som kjørte i området den aktuelle dagen.
Forsvareren mener at grunnlaget for siktelsen er at mannen, som svært mange andre, oppholdt seg i Lørenskog den aktuelle dagen 31. oktober 2018.
– Jeg er per nå ikke kjent med at det foreligger andre holdepunkter som kan begrunne siktelsen, sier hun.
Hun sier mannen benekter enhver befatning med saken og at han benytter seg av sin grunnleggende rett til ikke å forklare seg for politiet.
Anne-Elisabeth Hagen forsvant 31. oktober 2018 fra hjemmet hun delte med ektemannen i Sloraveien i Lørenskog utenfor Oslo. Tilbake lå noen ytterst få spor, blant annet brev fra angivelige kidnappere med krav om løsepenger.
Ektemannen, milliardær Tom Hagen, ble 28. april 2020 pågrepet og siktet for drap eller medvirkning til drap på kona. Han ble løslatt etter en drøy uke i varetekt. I 2024 ble saken mot ham henlagt, og han ble sjekket ut av saken.
Selv om hun aldri er blitt funnet, mener politiet at 68 år gamle Hagen ble drept før hun ble fraktet bort fra huset.
Sentralt i saken er at det i et trusselbrev ble krevd 9 millioner euro løsepenger i kryptovalutaen monero, samt at all kommunikasjon skulle skje via bitcoin, en annen kryptovaluta.
Politiet har i årevis jobbet aktivt med dette kryptosporet.
– Det er fremdeles gode grunner til å tro at det vil komme nye teknologiske utviklinger som kan føre saken videre. Vi jobber stadig med en gjennomgang av materiale opp mot ny informasjon, sa påtaleansvarlig Hansen til NTB i fjor.
Politiet har gjentatte ganger uttalt at de fortsatt har tro på å kunne oppklare saken.
– Vi er realister og ser at vi er mange år inn i en etterforskning, men vi har tro på å kunne oppklare saken, sa Hansen i fjor.