EUs utenriksministre har enstemmig vedtatt sanksjoner mot jødiske settlere, både enkeltpersoner og organisasjoner. Orban har nedlagt veto mot sanksjoner, men siden han tapte valget var det nå mulig å bli enig om sanksjoner.

«Det var på høy tid at vi kom oss ut av dødvannet og over til handling,» sa EUs utenrikssjef Kaja Kallas. «Ekstremisme [sic] og vold får konsekvenser.»

«Det er gjort. EU innfører i dag sanksjoner mot de viktigste israelske organisasjonene som har gjort seg skyldige i å støtte den ekstremistiske og voldelige koloniseringen av Vestbredden, samt mot deres ledere,» skrev den franske utenriksministeren Jean-Noël Barrot på X.

«Disse svært alvorlige og uakseptable handlingene må opphøre umiddelbart,» sa han. «Det er sanksjonering av de viktigste lederne i Hamas, som er ansvarlige for den verste antisemittiske massakren i vår historie siden Shoah, der 51 franskmenn mistet livet, en terrorbevegelse som absolutt må avvæpnes og utelukkes fra enhver deltakelse i Palestinas fremtid,» la Barrot til, og brukte det hebraiske begrepet for å beskrive Holocaust.

Det spørs om ikke sanksjonene kommer for sent. Forholdet mellom palestinske landsbyer og settlerne er dårlig.

EU har passert middagshøyden når det gjelder innflytelse i Israel.

Den israelske regjeringen hører rett og slett ikke på hva Brussel sier.

EU har sunket i status og innflytelse siden de ikke ville støtte USA i krigen mot Iran.

En EU-tjenestemann opplyste til The Times of Israel at totalt syv bosettere og bosetterorganisasjoner vil bli svartelistet. Blant annet vil personene få sine eiendeler fryst og bli nektet innreise til EU.
I

følge bosetterovervåkingsorganisasjonen Peace Now vil sanksjonene rettes mot Regavim og dens leder Meir Deutsch; HaShomer Yosh og dens tidligere leder Avichai Suissa; Nachala og dens leder, bosetterlederen Daniella Weiss; samt bosetterorganisasjonen Amana.
Weiss, som ofte regnes som «gudmoren» til den israelske bosetterbevegelsen, sa at hun ikke hadde mottatt noen formell melding om sanksjonene og fortalte Associated Press at hun ikke forsto begrunnelsen for dem.

Hun beskrev sanksjonene som «latterlige» og situasjonen som «banal», og sa at det ikke ville stoppe bosetterbevegelsen.
Regavim sa at gruppen anser det som «en æresbevisning» å bli sanksjonert av EU og vil «fortsette å arbeide for å gjenopprette styresett og suverenitet i alle deler av vårt hjemland».

Men beslutningen kan få enorme konsekvenser for arbeidet til Regavim og de andre utpekte organisasjonene, gitt at enheter knyttet til EU vil bli forhindret fra å opprettholde økonomiske bånd eller finansiere de som er sanksjonert av Brussel. Dette inkluderer israelske banker samt den israelske regjeringen selv, som gir finansiering til de fleste av organisasjonene som EU nå går til å sanksjonere.

Regavim fremmer utvidelsen av israelske bosetninger og utposter på Vestbredden, samtidig som de påpeker ulovlig palestinsk bygging – et fenomen som kritikere sier eksisterer fordi Jerusalem ikke godkjenner byggetillatelser for palestinere.

Den israelske regjering fordømte sanksjonene.

Sanksjonsvedtaket ble kraftig fordømt av israelske myndighetspersoner og politikere.

På kontorets offisielle X-konto uttalte Netanyahu: «Mens Israel og USA ‘gjør Europas skitne arbeid’ ved å kjempe for sivilisasjonen mot jihadistiske galninger i Iran og andre steder, har EU avslørt sin moralske konkurs ved å trekke en falsk parallell mellom israelske borgere og Hamas-terrorister.»

Israel «avviser på det sterkeste» beslutningen, sa utenriksminister Gideon Sa’ar på X, og uttalte at EU innførte sanksjoner «på en vilkårlig og politisk måte … på grunn av deres politiske synspunkter og uten noe grunnlag.»

«Like opprørende er den uakseptable sammenligningen EU har valgt å gjøre mellom israelske borgere og Hamas-terrorister,» fortsatte han. «Dette er en fullstendig forvrengt moralsk likestilling.»

Ledelsen for IDF liker ikke angrepene på palestinerne. De vanskeliggjør arbeidet for soldatene.

IDF har også blitt kritisert for ofte å stå og se på mens angrep finner sted – noen ganger med soldater som aktivt deltar – eller for å unnlate å straffeforfølge de ansvarlige.
S

jefen for IDFs sentralkommando, generalmajor Avi Bluth, advarte nylig mot dette fenomenet, som han betegnet som «jødisk terrorisme».

IDFs stabssjef, generalløytnant Eyal Zamir, kom i forrige måned med en skarp fordømmelse av bosetternes vold, og kalte angrep mot palestinske sivile og soldater på Vestbredden «moralsk og etisk uakseptabelt» og et stort strategisk hinder.

https://www.timesofisrael.com/eu-foreign-ministers-approve-sanctions-on-violent-israeli-settlers-hamas-leaders/

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.