Den nyslåtte lederen i Rød Ungdom, Alexandra Fredwall (19), sier i et intervju med Nettavisen på TikTok at abort frem til uken før termin bør være lov.

– Rød Ungdom har en ganske annen abortpolitikk enn alle andre. Vi ønsker ikke en ukesbestemmelse på selvbestemt abort, sier Fredwall.

Fra og med 1. juni 2025 ble retten til selvbestemt abort utvidet, slik at man helt uten nærmere begrunnelse kan abortere frem til og med uke 18. For senaborter etter uke 18 er man nødt til å få det vurdert av en nemnd.

– Jeg ønsker fri abort, sier Fredwall. – Jeg tror at hvis man tar abort i samråd med en lege, så tror jeg ikke at det er opp til staten å bestemme hvor mange uker det kan gå før det vil ha en negativ konsekvens på den kvinnen som tar en abort.

– Så du mener at man kan ta abort i uke 30, for eksempel, hvis man vil det?

– Hvis man vil det, og det ikke går ut over kvinnen. Man kan snakke så mye man vil om levedyktighet og alt sånt, men det er jo på en måte. Det er jo litt vanskelig. Nei, jeg skal ikke snakke om levedyktighet, sier RU-lederen.

Fredwall utdyper i en kommentar at ukesgrense er en form for «moralistisk politikk».


 

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.