En av de alvorligste krisene menneskerettighetene har gjennomgått, utspiller seg i Iran akkurat nu.

Den islamske republikk har gjennomført massedrap, arrestasjoner, tortur, forsvinninger og skinnrettssaker i et omfang som ikke er sett i nyere historie. Blodbadet er forsøkt skjult gjennom internett- og annen kommunikasjonssperre. Krisen er historisk og uten sidestykke. Den er en trussel mot regional og global sikkerhet, men regimet styrer ufortrødent videre gjennom guddommelig legitimert terror.

… Men verden reagerer

EU har innkalt Irans ambassadør til Brussel for å fordømme «statlig vold» mot demonstranter. Dette skjedde efter lignende innkallinger fra Frankrike, Tyskland, Italia, Storbritannia, Spania, Nederland, Finland, Portugal og Belgia 9.–13. januar.

Europaparlamentet utviste 12. januar alle iranske diplomater og representanter fra dets lokaler i Strasbourg, Brussel og Luxembourg, som støtte til demonstrantene.

Iran har svart med å innkalle ambassadørene fra Frankrike, Tyskland, Italia og Storbritannia 12. januar for å protestere mot «innblanding» i protestene.

EU har formelt klassifisert Revolusjonsgarden (IRGC) som en «terrororganisasjon». Som svar på EUs terrorlisting har Iran annonsert at de vil terrorliste EU-landenes væpnede styrker, en kraftig reaksjon som vidner om desperasjon og økende isolasjon.

– IRGC truer Frankrike med massiv selvmordsbombing som svar på at EU har terrorstemplet organisasjonen. Fotoet er fra gårsdagens demonstrasjon utenfor den franske ambassade i Teheran, organisert av den IRGC-kontrollerte Basij-militsen.

I USA har utenriksminister Marco Rubio forbudt høytstående iranske embedsmenn og deres familiemedlemmer å oppholde seg i USA.

– De som tjener på det iranske regimets brutale undertrykkelse, er ikke velkomne til å dra nytte av vårt innvandringssystem.

Norge reagerte på det islamske regimes massakre med å innkalle Irans ambassadør til Norge, Mohammad Hassan Habibollah, til gallamiddag på Det kongelige slott 29. januar.

Slottet understreker i en kort uttalelse at invitasjonen er diplomatisk praksis og intet politisk signal (om støtte til myrderiene). Høyreopposisjonen mener at «intet politisk signal» er feil signal.

Representant for det iranske regime invitert til middag på Slottet igår kveld

Ryktebørsen: Angrepet kan komme søndag

– IDF gjennomfører voldsomme luftangrep mot Hizbollah i Libanon. Dette er forventet for å forhindre «kryssild» fra Libanon i tilfelle iransk motangrep på Israel når USA setter i gang i Iran.

– USA planlegger å drepe Irans øverste leder Ali Khamenei for å velte det islamske regimet. Det vil sikre Trump en plass i historien som «den største amerikanske president», skal han ha fortalt. Ved å drepe Irans øverste leder vil det bli enkelt «som en spasertur» å velte regimet.

– USA skal ha advart allierte om at de kan slå til mot Iran allerede i helgen.

Høytstående amerikanske militære tjenestemenn sier at Trump kan gi grønt lys for angrep mot Irans atomkraftverk, militære mål og IRGC-ledere allerede på søndag. Målet er gjøre ende på det iranske regime.

Det foreligger ingen uavhengig bekreftelse på advarselen. US CENTCOM har nektet å kommentere saken.

Drop Site News vurderes som venstreorientert med middels til høy pålitelighet.

Det iranske regime har heist det røde sjia-islamske flagget på toppen av Jamkaran-moskeen. Det grønne flagget ble senket og det røde heist. Innen sjia symboliserer det røde «hevn». Det ble blant annet heist efter drapet på Qassem Soleimani. Det heises i sorg over sjia-imamer eller som en erklæring om militære aksjoner. For øyeblikket er det ingen viktige religiøse minnedager i den iranske kalender. Flaggheisingen knyttes til krig og militær hevn.

– Det røde sjia-islamske flagget troner på toppen av Jamkaran-moskeen. Det symboliserer «hevn» og «krig». Det er blitt heist under alle militære konflikter med Israel.

– Kinesiske satellitter tar bilder av nylig utplasserte amerikanske luftforsvarssystemer i Midtøsten og offentliggjør dem. De gir Iran gratis måldata.

– Kina har beordret sine borgere til å forlate Iran så snart som mulig.

– Brigitte Gabriel påstår at det iranske regimes fall er ikke bare på vei – det er begynnelsen på slutten for radikal islamistisk terror over hele verden. «Regimet vil falle … derefter vil iranerne undertegne en fredsavtale med Israel, Hizbollah vil bli kvalt, og terroristenes pengestrømmer vil tørke inn.»

– Hvis rapportene stemmer om at de iranske øverstkommanderende flykter fra Teheran til Moskva, er det slutt, folkens. Da kan vi takke Israel og USA for å ha bidratt til å få slutt på et av historiens mest avskyelige og ondskapsfulle terror-nettverk.

– Antallet døde i regimets brutale undertrykkelse har nådd 86.677. Hvis dette bekreftes, vil tallet plassere den iranske undertrykkelsen blant de dødeligste i menneskets moderne historie utenfor krig.

– Det virker som om Iran har fått en ny snikmorder-orden hvor ofrene pekes ut gjennom doxxing på nettet. Regimets ledere, basijis og IRGC-personell blir eliminert i sine hjem i raskt tempo. Det er helt uten sidestykke.

– Mange demonstranter ble fraktet til Imam-sykehuset i Ahvaz. Ifølge rapporter gir sykehuset demonstrantenes navn til IRGC-enheter. Det muliggjør arrestasjoner og tiltale for «å gå imot Allah», en forbrytelse som straffes med døden.

– Sikkerhetsstyrkene ødelegger gravene og gravstenene til drepte demonstranter. Videoen viser Siavash Mahmoudis mor idet hun oppdager at sønnens gravsten er ødelagt av dem som drepte ham.

– Sikkerhetspersonell ved Dubai internasjonale lufthavn har konfiskert 17 milliarder dollar stjålet fra Irans statskasse. Pengene ble funnet i et privatfly med tre iranske tjenestemenn samt diplomater som planla å smugle pengene til Europa.

– En pakistaner i Iran blir sjokkert over at ingen ser ut til å være muslimer eller praktisere islam. Han er redd folk vil tro at han er ekstremist når han ber i offentligheten.

Han har rett. Iran er ikke et islamsk land. Det er under islamsk okkupasjon.

– Shahanshah Aryamehr Mohammad Reza Pahlavi var en briljant og fremsynt konge som advarte om at hvis Iran falt i hendene på mullahene, ville de «føre oss 1500 år tilbake i tid». Han prøvde å advare alle, men ingen lyttet. Idag betaler Iran prisen.

– Britney Spears’ iranske eksmann, Sam Asghari, bryter sammen over massakrene i Iran og sier han er takknemlig for å leve fritt i Amerika. – Om jeg var der, ville jeg vært en av dem. Jeg lever med skyldfølelsen, vel vitende om at jeg kunne vært det.

Protestene i Iran, dag 33: – Alle har mistet noen eller kjenner noen som har mistet noen

 

Kjøp bøker fra Document Forlag!

Flere artikler i denne serien

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.