Statsadvokaten i Hordaland har anket en oppsiktsvekkende dom fra Gulating lagmannsrett, der en 21 år gammel eritreisk mann ble frikjent for voldtekt av en tobarnsmor på et utested i Bergen.

Lagmannsretten mente det ikke var bevist at den seksuelle omgangen skjedde ved bruk av vold eller trusler.

Dømt i tingretten, frikjent i lagmannsretten

Mannen, som er en 21 år gammel eritreisk statsborger, ble i vår dømt i Hordaland tingrett til fem års fengsel for voldtekten, som fant sted på et toalett på utestedet Rebel i april i fjor. Mannen anket dommen og hevdet at den seksuelle omgangen var frivillig.

Da Gulating lagmannsrett behandlet saken tidligere i oktober, kom de enstemmig til en helt motsatt konklusjon. Retten la til grunn at det hadde funnet sted seksuell omgang, men mente det ikke var bevist utover enhver rimelig tvil at mannen hadde brukt «vold eller truende atferd», slik straffeloven krever.

Sjokkerende begrunnelse

I dommen kom lagmannsretten med en begrunnelse som har vakt sterke reaksjoner. Retten argumenterte blant annet med at kvinnen «satte seg ned og lot som hun skulle tisse, og satte seg dermed i en posisjon som gjorde den seksuelle omgangen mulig».

Denne lovtolkningen får nå statsadvokaten til å reagere.

– Vi anker på lovanvendelsen og saksbehandlingsfeil, sier statsadvokat Jan-Inge Wensell Raanes til TV 2.

Bistandsadvokaten til kvinnen, Rolf Knudsen, er positiv til at saken nå løftes til Høyesterett.

– Hun er glad for at statsadvokaten har bestemt seg for å prøve å anke til Høyesterett, avslutter han.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.