Den internasjonale unionen av muslimske lærde (IUMS), en organisasjon tilknyttet Det muslimske brorskap, har nylig utstedt en fatwa som erklærer væpnet jihad mot Israel som en religiøs plikt for alle muslimer.

Fatwaen, publisert på organisasjonens offisielle nettsider og sosiale medier, beskriver Israel som en «vantro fiende» og oppfordrer muslimske land til å gå til krig mot Israel for å støtte palestinernes kamp.

Fatwaen, utstedt av IUMS’ komité for ijtihad og fatwa, oppfordrer til en total blokade av Israel «til lands, til sjøs og i luften», og krever umiddelbar militær intervensjon fra islamske land. Den forbyr enhver form for normalisering med Israel og oppfordrer muslimske nasjoner til å revurdere eksisterende fredsavtaler. Videre oppfordres det til dannelsen av en samlet islamsk militærallianse for å beskytte islamske territorier.

Organisasjonen er basert i Doha, Qatar, og landet har ikke tatt avstand fra fatwaen. Israel har uttrykt sterk misnøye med Qatar for ikke å fordømme fatwaen, og har kalt det en «oppfordring til drap».

IUMS støtter Hamas og gir muslimer religiøs legitimitet for å bruke våpen i motstand mot Israel. Fatwaen beskriver Israels militære aksjoner i Gaza som «systematisk folkemord» og oppfordrer til boikott av varer og tjenester som støtter den israelske staten.

Qatar har lenge støttet Det muslimske brorskap og Hamas med både store pengebeløp og andre ressurser.

I Egypt har stormuftien Nazir Ayyad utstedt en mot-fatwa som avviser IUMS’ oppfordring til væpnet jihad og kaller den «uansvarlig» og i strid med islamsk lov. Han understreker at krigserklæringer kun kan gjøres av statlige myndigheter, ikke av uavhengige religiøse organisasjoner.

IUMS ble grunnlagt i 2004 av den egyptiske teologen Yusuf al-Qaradawi, som i mange år var ansett som Det muslimske brorskapets åndelige leder. Organisasjonen har tidligere utstedt fatwaer som støtter væpnet motstand mot Israel.


 

Støtt Norges eneste frie, uavhengige mediehus i kampen for usensurerte nyheter. Bli abonnent.

Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.