Storbritannias etterretningstjenester har lansert et sommerpraksisprogram, men hvite britiske studenter er utestengt fra å søke.
MI5, MI6 og GCHQ tilbyr studenter muligheten til en betalt praksisplass neste sommer, og lover at muligheten representerer «de første skrittene mot en spennende fulltidskarriere». Forutsetningen er dog at du ikke er hvit.
I annonsen står det at det 10–11 uker lange «etterretningspraksissemesteret» kun er åpent for studenter fra «svarte, asiatiske, blandede eller etniske minoriteter», samt studenter fra «sosialt eller økonomisk vanskeligstilte» miljøer, skriver The Telegraph.
Hvite britiske studenter fra «sosialt utsatte familier» vil ikke bli vurdert. Med andre ord: Er du hvit, kan du bare ha det så godt.
I annonsen forklares det at de «begrenser søknadene til denne praksisplassen til dem som tilhører denne demografiske gruppen på grunn av en nåværende underrepresentasjon i arbeidsstyrken vår».
Stillingene er dog åpne for søknader fra «hvite andre» grupper, som romske sigøynere, skotske eller irske reisende (travellers). Etniske engelskmenn er derimot utelukket.
Reaksjoner
Chris Philp, skyggeinnenriksminister, kalte praktikantprogrammet «rasistisk» og ba om at det ble fjernet.
– Jeg forstår behovet for å oppmuntre søkere fra et bredt spekter av bakgrunner, inkludert underrepresenterte minoriteter, sa han.
– Men dette er en åpenlyst rasistisk politikk, og den bør avvikles umiddelbart. Den antyder at det er umulig for en hvit person å være fattig eller fortjene hjelp.
En tidligere høytstående offiser i Royal Air Force (RAF) sa at han mente beslutningen om ikke å la fattige, hvite studenter søke er «åpenbar diskriminering».
Tim Davies, en tidligere skvadronleder, sa;
– Hvite barn blir nektet muligheter, det er bare et faktum, de kan ikke søke bare fordi de er hvite.
Årets julegave – «De nye barbarene» av Giulio Meotti.
Ytringsfriheten er under angrep. Abonner på frie og uavhengige Document.