Dagen etter at Starmer lover å prioritere økonomisk vekst åpner finansminister Reeves for nye skatteøkninger.

Rachel Reeves har nektet å utelukke at hun vil annonsere ytterligere skatteøkninger i løpet av våren, samtidig som hun bekreftet regjeringens støtte til Heathrows tredje rullebane i et forsøk på å få fart på veksten i Storbritannias økonomi.

Finansministeren sa at hun ville avvente resultatene av den neste prognosen fra Office for Budget Responsibility (OBR), som kommer 26. mars, før hun legger frem skatte- og utgiftsplaner, skriver The Telegraph.

– Jeg har vært veldig tydelig når det gjelder de finanspolitiske reglene. De er ikke oppe til forhandling.

– Det er de som gir stabilitet i økonomien vår, men det er fortsatt to måneder igjen, og det er mye som skjer på den tiden.

I oktoberbudsjettet innførte Reeves skatteøkninger på 40 milliarder pund, noe som førte til masseoppsigelser og flyktende millionærer. Dermed har skatteinntektene blitt redusert, noe som er et velkjent fenomen i skattens historie.

Reeves fortsatte å argumentere for en tredje rullebane på Heathrow. Dét blir det sikkert behov for, siden det kun går rundt tre kvarter mellom hver gang er pundmillionær tar flyet vekk fra den britiske krisen.

Londons ordfører Sadiq Khan gjentok i dag sin motstand mot en ny rullebane. Han vil heller prioritere Net Zero.

The Telegraphs økonomiske redaktør Szu Ping Chan er ikke veldig imponert over finansministerens tale. For selv om Reeves forsøkte å virke positiv, så er det få som tror på henne.

Hun har ikke tiden på sin side for å snu utviklingen. Og bedriftene hun trenger for å støtte disse prosjektene, er fortsatt preget av hennes skatterazzia på 40 milliarder pund.

Historien viser at det tar lengre tid og er dyrere å få bygget ting i Storbritannia enn i andre europeiske økonomier.

Det er klart at finansministeren vil møte voldsom motstand fra sine egne når hun forsøker å få gjennomslag for noen av disse politiske tiltakene.

Det er ikke sikkert at dagens kamper fører til heder og ære i morgen. Reeves innrømmet selv at hun håpet å sikre fullt samtykke til en tredje rullebane, ikke i år eller neste år, men innen utgangen av stortingsperioden, og at byggingen ikke er ventet før neste tiår.

Skyggefinansminister Mel Stride mener Reeves og Starmer er de største hindringene for økonomisk vekst.

– De største hindringene for vekst i dette landet er Rachel Reeves, Keir Starmer og deres jobbødeleggende budsjett – og ingenting i kanslerens tale beviste noe annet.

– Hva verre er, den vekstfiendtlige finansministeren kunne ikke utelukke at han ville komme tilbake med enda flere skatteøkninger i mars.

– Dette er en Labour-regjering styrt av politikere som ikke forstår forretningslivet eller hvor velstand kommer fra. Under nytt lederskap vil de konservative fortsette å støtte næringslivet og holde denne regjeringen ansvarlig.

Energiminister Ed Miliband møtte ikke opp. Han er en sterk tilhenger av å forvandle Storbritannia til et netto nullutslipps-land, og har i over 15 år vært en motstander av å utvide Heathrow.

Men regjeringens flertall støtter en utvidelse av Heathrow. Her kan det fort bli statsråder på vei ut, og Miliband er en åpenbar mulighet. Spørsmålet blir da om han velger sine klimaprinsipper eller limousinen.

Reeves flørtet også med USAs president Donald Trump, men politisk redaktør Ben Riley-Smith er ikke overbevist.

Det er interessant at Reeves i sin tale nettopp har tatt til orde for et tettere økonomisk samarbeid med Donald Trumps nye administrasjon.

Men hennes agenda står i sterk kontrast til den nye amerikanske presidentens.

Finansministeren snakker om behovet for stabilitet for å øke veksten. Trump er en disruptor, som er villig til å rive opp den gamle økonomiske regelboken for å oppnå det samme målet.

Reeves er en uforbeholden forsvarer av frihandel. Trump har truet med toll på importerte varer fra alle nasjoner, med enda høyere toll på varer fra Kina – selv om detaljene i den planen ennå ikke er klare.

Så hvem vil få rett? Og hva skjer med Labour og Reeves hvis de økonomiske indikatorene tyder på at det blir Trump?

Storbritannia er et synkende skip. Det er vel heller tvilsomt om det finnes en gammeldags kaptein som vil følge skipet til bunnen av havet.

 


Hans Rustads bok om Trump ventes fra trykkeriet den første uken i februar, men kan allerede nå forhåndsbestilles.

Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.