Norge var høye på seg selv etter fotball-VM og ville nok gått for å skifte ut Gianni Infantino uansett, utspillet om investorer fikk det til å koke. Norge har gått i front for å kvitte seg med Infantino. Det kan slå tilbake.
Norge var også i front under fotball-VM i Qatar. Da lekset Klaveness opp om HLBTQ-rettigheter for araberlandene. Det falt ikke i like god jord alle steder.
Men Norge hadde overbevist seg selv om at det sto på et høyere sivilisatorisk nivå.
At det inkluderer å tjene penger å krigen, snakkes det ikke høyt om. De som styrer Norge ser ikke den vinkelen. Men det betyr ikke at ikke andre gjør det.
Fotballpresident Lise Klaveness skal tale på åpningen av Arendalsuka mandag.
Fotballpresidenten blir en av flere profiler som er med på å sparke i gang Norges store politiske happening.
Også fungerende ordfører Inger Brokka de Ruiter og leder av hovedprogramkomiteen Harald Stanghelle dukker opp på scenen mandag klokken 14, framgår det av Arendalsukas program.
Klaveness har vært i søkelyset den siste tiden i forbindelse med Norges Fotballforbunds kritikk og mistillit til Fifa-president Gianni Infantino. Hun har blitt trukket fram som en mulig arvtaker til jobben hvis Infantino skulle fratre.
Kritikken av Infantinos lederskap kommer etter at det ble kjent at han ønsket å selge eierandeler av VM til private investorer. Prosjektet er nå skrinlagt.
Også det europeiske fotballforbundet (Uefa), som Klaveness sitter i styret i, har uttrykt mistillit mot Infantino.
På en pressekonferanse fredag la NFF også fram et vedtak om å kreve full gjennomgang av reformene Infantino ble valgt på.
Klaveness har markert seg som en tydelig motstander av flere valg Fifa har tatt de senere årene. I mars 2022 kritiserte hun valget av Qatar som VM-arrangør på Fifa-kongressen i Doha.
Man trenger ikke være spesielt politisk våken for å skjønne at kampanjen for å fjerne Infantino i virkeligheten retter seg mot Trump. Infantino opprettet en fredspris han overrakte Trump og for det offisielle Norge var dette å skjende fotballen.
