Medlemslandene i Uefa legger hardt press på FIFA etter de mye omtalte VM-planene.

Norge og andre UEFA-land forbereder seg på å boikotte fotball-VM etter FIFAs planer om å selge aksjer til private investorer. Alle 55 medlemsland i det europeiske fotballforbundet stemte for forslaget, skriver BBC.

Beslutningen ble fattet på et digitalt krisemøte som ble innkalt av UEFA for å drøfte forslagene som FIFA – verdensfotballens styrende organ – la frem på tirsdag.

Infantino vil forvandle fotball-VM til et aksje­selskap

I en uttalelse etter møtet, sa UEFA at de 55 medlemsforbundene «står samlet».

«Vi avviser enstemmig og utvetydig FIFAs forslag om å overføre eierandeler i verdensmesterskapet og andre FIFA-turneringer til private investorer.

VM kan ikke behandles som et investeringsprodukt. Det er en av fotballens største sportslige arv. Det er bygget opp gjennom generasjoner av spillere, landslag og supportere på alle kontinenter. Ingen del av det bør noensinne overgis til private investorer. VM er ikke til salgs.»

Det nord- og mellomamerikanske fotballforbundet (Concacaf) har også uttalt seg kritisk til planene. Asias fotballforbund (AFC) reagerte sterkt på en lite ryddig prosess, skriver NTBs Lars Eide og Andreas Jakobsen.

Fotballpresident Lise Klaveness sa onsdag at Norges Fotballforbund lenge har sett mørkt på utviklingen innad i FIFA.

FIFA-president Gianni Infantino uttalte til NTB 18. juli at prioriteten framover er å «utløse det kommersielle potensialet og mulighetene Fifa har».

– FIFA fatter sine beslutninger demokratisk, og et forslag som FIFA har mottatt og for tiden vurderer, blir snart lagt fram for de 211 medlemsforbundene og Fifa-styret, som vil være de eneste endelige beslutningstakerne i saken.

Infantino fastsatte 19. september som frist for fotballforbundene til å godta planene hans dersom de ønsket å få tilgang til et første beløp på 20 millioner dollar.

For at FIFA skal gå videre med planene trenger de et flertall av stemmene blant de 211 medlemslandene.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.